Ρεάλ Μαδρίτης - Ουνικάχα Μάλαγα 89-57 (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε την Ουνικάχα Μάλαγα (89-57) με τον Λούκα Ντόνσιτς να μην κάνει triple double (13π., 10ρ., 6ασ.) επειδή δεν έπαιξε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Ρεάλ παρά τα προβλήματα απουσιών και τς συνεχείς ήττες επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και μάλιστα με εύκολο τρόπο. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν άνετα της Ουνικάχα Μάλαγα με 89-57 και ανέκαμψαν βαθμολογικά με τον Λούκα Ντόνσιτς να τελειώνει με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ χωρίς να αγωνίζεται στην τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι από την πρώτη κιόλας περίοδο με «όπλο» την καλή τους άμυνα βρέθηκαν αν προηγούνται με 19-12 στο τέλος της περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στους Λούκα Ντόνσιτς και Ρούντι Φερνάντεθ χάρη στα δικά τους καλάθια η Ρεάλ βρέθηκε στο +15 (35-20, 17').

Οι φιλοξενούμενοι δε μπορούσαν να μπουν καν στο ρυθμό του αγώνα. Κακές επιλογές στην επίθεση, αβίαστα λάθη και κυρίως αργές επιστροφές στην άμυνα οι οποίες επέτρεπαν εύκολα καλάθια στους παίκτες του Πάμπλο Λάσο (62-38, 29').

Το τελευταίο δεκάλεπτο εκτός από διαδικαστικό χαρακτήρα, είχε ζήτημα triple double για τον Σλοβένο γκαρντ. Ο Λούκα Ντόνσιτς είχε 10 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ μπαίνοντας στο συγκεκριμένο διάστημα του αγώνα, ωστόσο ο Λάσο δεν τον χρησιμοποίησε καθόλου στη συνέχεια. Η διάφορα ξεπέρασε τους 30 πόντους με τρίποντο του Τζέι Σι Κάρολ (83-52, 37') και η «τελετή» έλαβε τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Μαδριλένοι ήταν καλύτεροι σε κάθε στατιστική κατηγορία ξεχώρισε ωστόσο το 50% στα τρίποντα, οι 22 ασίστ και τα 7 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λούκα Ντόνσιτς σε 25:09 (δεν έπαιξε στο τελευταίο δεκάλεπτο) είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα λάθος και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρέι ΜακΚάλουμ τελείωσε με 4 πόντους έχοντας 2/6 σουτ σε 17'.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου που η διαφορά πήγε στους 15 πόντους.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ουόλτερ Ταβάρες έκανε αισθητή την παρουσία του πολύ νωρίς τελειώνοντας το ματς με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Καλός και ο Τζέι Σι Κάρολ με 17 πόντους (5/7τρ.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τίποτα κι η Ουνικάχα τα τρίποντα (21.7%).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τάπα του Λούκα Ντόνσιτς σε νεκρό χρόνο του πρώτου ημιχρόνου η οποία στέρησε ένα σίγουρο καλάθι στην Ουνικάχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 40-27, 62-38, 89-57