Ήττα για τις Κορασίδες από την Τσεχία (vid)

Η Εθνική Κορασίδων δεν τα κατάφερε απέναντι στην περσινή φιναλίστ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Τσεχία, γνωρίζοντας την ήττα με 58-47.

Η Τσεχία παρουσιάστηκε καλύτερη σχεδόν από την αρχή του αγώνα, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (11-19) και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ της 20-30.

Η τρίτη περίοδος όμως είχε τη σφραγίδα των Τσέχων, που έφτασαν ως το +21 (28-49, 28'45").

To πρώτο εύστοχο εντός πεδιάς της Έλενας Μποσγανά ήρθε στο 31'20" (33-50), αφού ήταν αυτή στην οποία είχε στοχεύσει αμυντικά η Τσεχία. Λίγο αργότερα η Ελληνίδα φόργουορντ έγραψε το 36-52 (32'40") και αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ.

Η Ελλάδα συνέχισε να παλεύει, μείωσε στους 11 για να πέσει η αυλαία με το τελικό 47-58.

Αύριο θα αντιμετωπίσει την Πολωνία (24/8, 17.30) στον τελευταία αγώνα της α' φάσης του EuroBasket U16.

Διαιτητές: Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Πρακς (Ουγγαρία), Ντομινίκ (Γιβραλτάρ)
Δεκάλεπτα: 11-19, 20-30, 31-50, 47-58

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Κουκή 1, Κυριακάκη, Πολυμένη 17, Πρίφτη 2, Θεοδοσουλάκη 9, Μποσγανά 11, Γρηγοροπούλου, Καρατάσιου, Κελεμένη, Μαυράκη, Παπαδοπούλου 4