Ιταλία-Ελλάδα 64-63: Εκτός ημιτελικών η Παίδων για μια άμυνα!

Νίκος Καρφής

Η Εθνική Παίδων άγγιξε την πρόκριση στα ημιτελικά του Eurobasket u16, αλλά ο Σπανιόλο με 2 μεγάλα καλάθια στο τέλος έδωσε τη νίκη (64-63) στους οικοδεσπότες Ιταλούς. Η Ελλάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς με σκορ 2-23!

Τα έδωσε όλα η Εθνική Παίδων, αλλά λύγισε στο τέλος.

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 64-63 από την διοργανώτρια Ιταλία και δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Η Εθνική μας έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα με 2-23, αλλά οι Ιταλοί μάζεψαν σιγά σιγά τη διαφορά και στο τέλος με πρωταγωνιστή τον Σπανιόλο (πέτυχε 2 τεράστια καλάθια) πήραν την πρόκριση-.θρίλερ.

Για τους νικητές ο Καζαρίν είχε 20, ενώ για την ομάδα του Παπαδόπουλου ο Οικονομόπουλος μέτρησε 18 και ο Μαντζούκας σταμάτησε στους 14.

Το ματς

H Eθνική μας ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 0-10 χάρη στο καλάθι του Τσολακη στο 3', αναγκάζοντας τον Φούτσκα να καλέσει εσπευσμένα timeout.

Η Ελλάδα συνέχισε να κάνε ότι θέλει στο ματς, με την Ιταλία να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει. Με το τρίποντο του Οικονομόπουλου το σύνολο του Παπαδόπουλου εκτόξευσε τη διαφορά στο +21( 2-23). Το μόνο που κατάφεραν οι Ιταλοί ήταν να μειώσουν σε 10-25 (10') με τον Καζαρίν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ιταλοί συνήλθαν, ανέβασαν την απόδοση τους, ενώ η Ελλάδα έπαθε black out. Aυτό είχε σαν αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 30-35 υπέρ της Εθνικής μας. Ο Καζαρίν είχε 14 για την Ιταλία, ενώ Οικονομόπουλος μέτρησε 12. Στους 10 έμεινε ο Μαντζούκας στο ημίχρονο.

Ο Καζαρίν συνέχισε να πληγώνει την Εθνική μας και μείωσε στον πόντο (45-46) στο 29'. Ο Βιρτζίνιο με 2/2 βολές έγραψε το 46-47 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Η Ελλάδα με τον Μερμίγκη έκανε το 51-55 στο 34', όμως ο Γκραβάγκι ισοφάρισε.

Ο Σπανιολο έκανε το 62-63, 1λεπτό πριν το τέλος σε ένα φοβερό θρίλερ. Ο ίδιος παίκτης έβαλε μπροστά την Ιταλία (64-63), 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.Ο Οικονομόπουλος πήρε την ευθύνη, αλλά δεχθηκε τάπα στην τελευταία φάση.

Στοίχισε στην Εθνική μας η αστοχία στις βολές (11/21).

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 30-35, 46-47, 64-63