Ουκρανία - Ελλάδα 98-109 (παρ.)

Η Εθνική Νέων απώλεσε διαφορά 15 πόντων και χρειάστηκε την παράταση, για να νικήσει την Ουκρανία (98-109) και να τερματίσει στην 9η θέση του Eurobasket U20 του Τελ Αβίβ.

Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη είχαν τον έλεγχο σε όλο το ματς, από το 3ο λεπτό κι έπειτα, και στο 35' έφτασαν στο +15 (75-90). Εκεί, όμως, έπαθαν... μπλακ άουτ, και οι Ουκρανοί έκαναν επιμέρους 19-4, για να ισοφαρίσουν (94-94).

Ο Μωραΐτης δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς κι έτσι η Ελλάδα χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο, για να φτάσει στη νίκη (98-109) και να πάρει τελικά την 9η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο γκαρντ της ΑΕΚ με 25 πόντους, ενώ έδωσε 8 ασίστ κι έκανε 7 κλεψίματα. Ο Καλαϊτζάκης Γ. είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Καμπερίδης 18 πόντους και 4 κλεψίματα, ο Καλαϊτζάκης Π. 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Δομπρογιάννης 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από την άλλη, ο Βοϊνάλοβιτς είχε 22 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Σάνον 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Το ματς

Οι Ουκρανοί πήραν μικρή διαφορά στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης (7-2), αλλά οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη αντέδρασαν, έκαναν επιμέρους 2-14 (9-16, 6') και λίγο αργότερα έφτασαν στο +10 (11-21, 8'). Οι παίκτες του Βάλερι Πλεκάνοφ πίεζαν και μείωσαν σε 31-34 (16'), αλλά οι διεθνείς μας αντέδρασαν γρήγορα στο τέλος και ο Νικολαΐδης έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-48 (20').

Η Εθνική μας ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο κι είχε καλύτερο ποσοστό από τα 6.75μ (43.48% - 29.41%) από τους αντιπαλους της, κι έτσι έφτασε στο +12 (56-68), το οποίος και διατήρησε μέχρι το τέλος (65-77, 30'). Οι Μωραΐτης - Καλαϊτζάκης Γ. έφτασαν στη μέγιστη διαφορά (+15, 75-90, 35') κι εκεί το ματς πήρε... εφιαλτική τροπή, αφού η Ουκρανία έκανε επιμέρους 17-2 (92-93). Ο Δομπρογιάννης έκλεψε την μπάλα και ο Τίτοφ έκανε φάουλ στον Πιλάβιο (92-94) και ο Σάνον ευστόχησε έπειτα σε 2/2 βολές (94-94), από φάουλ του Καλαϊτζάκη Π. Ο Μωραΐτης είχε την τελευταία επίθεση, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Στην παράταση, η Ελλάδα σκόραρε 15 πόντους και η Ουκρανία μόλις 4 κι έτσι η «γαλανόλευκη» νίκησε και πήρε την 9η θέση στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-48, 65-77, 94-94 (κ.α.), 98-109.