Ελλάδα - Τουρκία 74-79

Κάτια Πετροπούλου

Την πρώτη της ήττα έκανε η Εθνική Παίδων στο Eurobasket U16, που γίνεται στο Νόβι Σαντ της Σερβίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε από την Τουρκία με 79-74, στο δεύτερο ματς των ομίλων.

Οι διεθνείς μας, ενώ ήταν πίσω στο δεκάλεπτο (21-26), «ροκάνισαν» την διαφορά κι είχαν το προβάδισμα μέχρι και το 30' (66-59).

Οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου, όμως, έπαθαν... black out στο τέλος, οι αντίπαλοι πάτησαν... γκάζι και με επιμέρους 8-20 στην τέταρτη περίοδο, έφτασαν στη νίκη.

Στο 37' ο Αναστάσης Κωστόπουλος αποχώρησε με φορείο, μετά από αδιαθεσία που ένιωσε από χτύπημα αντιπάλου του στο κεφάλι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Μουτάφ που μέτρησε 22 πόντους. Ο Σενγκούν σημείωσε 14 και πήρε 8 ριμπάουντ και ο Εκινσί πρόσθεσε άλλους 10.

Για την «γαλανόλευκη», ο Βισσαρίου είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Παπασαβόγλου έφτασε τους 12 και οι Κωστόπουλος και Νικολαΐδης είχαν από 10 έκαστος, με τον δεύτερο να παίρνει και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 53-44, 66-59, 74-79.