Ελλάδα - Πορτογαλία 81-59 (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαιώνει η Εθνική Γυναικών! Οι παίκτριες του Κεραμιδά, με τη στήριξη του κόσμου της Χαλκίδας, πανηγύρισαν μια άνετη νίκη κόντρα στην Πορτογαλία (81-59) και ανέβηκαν ξανά στην πρώτη θέση του Δ' Ομίλου!

Έχει βάλει... πλώρη για την πρωτιά και δεν αλλάζει πορεία!

Η Εθνική Γυναικών... παρέσυρε την Πορτογαλία στο κλειστό της Κανήθου στην Χαλκίδα (81-59) κι ανέβηκε στο 3-1 στον Δ' Όμιλο, για τα προκριματικά του Eurobasket 2019.

Τρομερό παιχνίδι από όλα τα κορίτσια, με τις Μάλτση (20π., 6ασ.), Γέμελος (16π., 4/8τρ.), Φασούλα (11π., 6ρ.) και Καλτσίδου (10π.) να ξεχωρίζουν.

Το ματς άρχισε δύσκολα για τις διεθνείς μας, καθώς δεν μπορούσαν να ξεφύγουν πολύ στο σκορ (25-23, 10'), με τις φιλοξενούμενες να έχουν τρομερή ευστοχία πίσω από τα 6.75μ (5/6τρ.). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ωστόσο, έπαιξε καλύτερα στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου και με την Γέμελος να δίνει ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση, και κατάφερε να ξεφύγει στο ημίχρονο (46-34, 20'), έχοντας μόλις 2 λάθη, διπλάσιες ασίστ (14-7), 22 πόντους στη ρακέτα και 8 από αιφνιδιασμό (έναντι 6 και 0).
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Εθνική μας... παρέσυρε την Πορτογαλία κι έφτασε και στο + 16 (55-39, 23'), για να κλείσει το 30' στο +19 (67-48). Οι παίκτριες του Κεραμιδά συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο ματς (74-50, 35') και πήραν την νίκη (81-59), που τις έφερε και πάλι στην πρώτη θέση του Δ' ομίλου.
Επόμενα ματς τον Νοέμβριο, με Μεγάλη Βρετανία εκτός (17/11) και Ισραήλ εντός (21/11).

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 46-34, 67-48, 81-59.