Νικητόπουλος: «Πιο συγκεντρωμένοι με Πεύκη»

Η Νίκη Αμαρουσίου στρέφεται στην αναμέτρηση της Δευτέρας με την Πεύκη (16/12, 19:45) και ο Τάσος Νικητόπουλος σχολίασε τη νίκη επί της Νήαρ Ηστ και το σερί που έχει δημιουργήσει η ομάδα των βορείων προαστίων.

Η Νίκη επικράτησε της Νήαρ Ηστ με σκορ 67-62 στο κλειστό της Κοκκινιάς, έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες και πλέον φιγουράρει στην τέταρτη θέση της κατάταξης στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ με ρεκόρ 6-4.

«Τις προηγούμενες ημέρες προσπάθησα να εξηγήσω στους παίκτες μου ότι είχαμε μπροστά μας ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Όταν μετράς συνεχόμενες νίκες και αντιμετωπίζεις στο γήπεδο σου την ουραγό της βαθμολογίας, είναι πολύ πιθανό να υποτιμήσεις τον αντίπαλο. Στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκαμε χαλαρά με συνέπεια να δεχτούμε 25 πόντους, δίνοντας τη δυνατότητα στη Νήαρ Ηστ να μείνει μέσα στο παιχνίδι.

Ευτυχώς γυρίσαμε γρήγορα την κατάσταση στη δεύτερη περίοδο. Ήμασταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά δεν μπορέσαμε να πάρουμε μια ικανοποιητική διαφορά και να είμαστε πιο άνετοι. Κρατάω την καλή άμυνα, την αντίδραση μας και κάποιες καλές συνεργασίες στο β’ ημίχρονο» ανέφερε στο nikiamarousiou.gr ο κόουτς Τάσος Νικητόπουλος.

Στη συνέχεια μίλησε για τον αγώνα με την Πεύκη: «Είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι. Παίζουμε εκτός έδρας με μια από τις ομάδες που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Ετοιμαστήκαμε καλά μέσα στην εβδομάδα και θα είμαστε πιο συγκεντρωμένοι προκειμένου να διεκδικήσουμε το καλύτερο δυνατό».

Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής (16/12)
19:45 Πεύκη – Νίκη Αμαρουσίου
20:30 Ηλιούπολη – Γ.Σ. Κηφισιάς
21:00 Νήαρ Ηστ – Άγιοι Ανάργυροι
21:30 Πικέρμι – Δάφνη
21:30 Πολυνίκης Αγίας Βαρβάρας – Νέα Ιωνία
21:30 Μεσόγεια – Αγία Παρασκευή
21:30 Γαλάτσι – Απόλλων Σμύρνης