Πανελλήνιο Παίδων: ΔΕΚΑ-Πανιώνιος 54-55

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Πανιώνιος επικράτησε με 55-54 της ΔΕΚΑ για την τέταρτη αγωνιστική του 46ου Πανελληνίου Παίδων στο Μέτσοβο.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με τρίποντο του Γιάννη Τσιροπούλη στο 1:23 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με 13-8. Με καλάθι του Σαμοντούρωβ η ομάδα του Ευόσμου πέρασε μπροστά με εννέα πόντους (22-13) στο 13ο λεπτό, ενώ αμέσως μετά ξεπέρασε και τους δέκα. Η διαφορά παρέμεινε κοντά σε διψήφια νούμερα μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν ο Πανιώνιος μείωσε σε 30-25.

Στο 26ο λεπτό και με καλάθι του Μούοσα, ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά με 40-39 μετά από αρκετή ώρα.

Η ομάδα του Ευόσμου προηγήθηκε με 48-42 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως οι «Πάνθηρες» ισοφάρισαν στο 35ο λεπτό σε 50-50. Ο Καλαποθαράκος δύο λεπτά πριν τη λήξη έκανε το 54-52 και ο Μούοσα με μία βολή πήγε το παιχνίδι στον πόντο. Απέμειναν πέντε δεύτερα όταν ο Κανελλόπουλος έκανε το 55-54 για τον Πανιώνιο, η ΔΕΚΑ έκανε λάθος στην επαναφορά και η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Δεκάλεπτα: 16-12, 30-25, 46-42, 54-55
Διαιτητές: Τσιαπλής-Καρπάνος
ΔΕΚΑ(Χατζηβρέττας): Νούσκαλης 2, Τσιμερίκας 14(2), Τσιροπούλης Ι. 12(1), Τσιροπούλης Μ. 3(1), Μπόλδογλου 4, Ρέμπας, Φωταρούδης, Σαμοντούροβ 5(1), Καλαποθαράκος 14.
Πανιώνιος (Μελέτης): Μαντέλας 8, Γκίκας 5, Κανελλόπουλος 3, Χρήστου 1, Κωστακόπουλος 5(1), Λάζαρης 4, Νιβολιανίτης 8(2), Μαγγανάς 2, Σκαρμούτσος 2, Πετρίδης, Μακαριάδης, Μόουσα 17.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ζέιδ Μόουσα που τόνισε τα εξής: «Ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ευτυχώς ήμασταν εμείς αυτοί που πανηγυρίσαμε στο τέλος. Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα και καλή συνέχεια στο τουρνουά».