Πανελλήνιο Παίδων: Πανιώνιος - Αστέρας Καβάλας 62-59

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, ο Πανιώνιος επικράτησε με 62-59 του Αστέρα Καβάλας, στο τελευταίο ματς της δεύτερης μέρας του 46ου Πανελληνίου Παίδων στο Μέτσοβο.

Ο Αστέρας προηγήθηκε με 14-4 στα 2:30 για το τέλος της πρώτης περιόδου με δύο εύστοχα τρίποντα από τους Νικολαΐδη και Αϊβαζίδη. Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Πανιώνιος έκανε επιμέρους σκορ 8-1 κι έφερε το παιχνίδι στον πόντο (17-18), ενώ με τρίποντο του Μούοσα προηγήθηκε για πρώτη φορά με 22-20, στα 4:31 πριν το ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν ο Αστέρας με σουτ του Μακαρατζή ξέφυγε με 47-40. Ένα σερί 5-0 της ομάδας από τη Νέα Σμύρνη με δίποντο και τρίποντο του Κωνστακόπουλου έφερε και πάλι το παιχνίδι στο… καλάθι.

Ο Πανιώνιος είχε ένα μικρό προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε παίρνοντας τη νίκη με βολές του Κανελλόπουλου.

Δεκάλεπτα: 9-17, 31-32, 51-49, 62-59
Διαιτητές: Τσιαπλής-Καρπάνος

Πανιώνιος (Μελέτης): Μαντέλας 6, Γκίκας 4, Κανελλόπουλος 9(1), Χρήστου 3(1), Κωνστακόπουλος 14(4), Λάζαρης 2, Νιβολιανίτης 6(2), Μαγγανάς 1, Σκαρμούτσος, Πετρίδης, Μακαριάδης 8(2), Μόουσα 9(1).
Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Αϊβαζίδης 20(6), Βρεττός Β. 2, Μακαρατζής 12, Παπαποστόλου, Κούντας 10(2), Τσάμης 6, Κατσίβελης 3, Νικολαϊδης 6(2), Ασβεστόπουλος.

Ο Γιώργος Κανελλόπουλος ήταν ο παίκτης που με δύο βολές έδωσε τη νίκη στον Πανιώνιο. Μετά το τέλος του αγώνα τόνισε: «Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι το οποίο όμως έπρεπε να… καθαρίσουμε νωρίτερα. Σημασία όμως έχει ότι τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου και στους αντιπάλους για την προσπάθεια. Στο τέλος πιστεύω ότι οποιοσδήποτε να ήταν στη θέση μου θα ευστοχούσε στις βολές. Ετυχε να είμαι εγώ αυτός».