ΑΕΚ - Άνβιλ 83-72: Κέρδισε πλεονέκτημα και... Ρογκαβόπουλο! (pics & vids)

Κάτια Πετροπούλου

Διπλό κέρδος για την ΑΕΚ με την ολοκλήρωση των ομίλων του BCL! Από την μία, οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν την Άνβιλ με 83-72, για να τερματίσουν στην 2η θέση του Β' Γκρουπ και να έχουν το πλεονέκτημα στους «16», από την άλλη ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έκανε σούπερ εμφάνιση και άφησε υποσχέσεις!

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης, ωστόσο η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της, επιβάλλοντας το ρυθμό της στην Άνβιλ, ώστε να πάρει στη νίκη (83-72) που της δίνει το πλεονέκτημα στους «16» του Basketball Champions League.

Οι Πολωνοί, ζόρισαν τους «κιτρινόμαυρους», αλλά δεν άντεξαν πολύ, ελέω και των απουσιών τους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν και στο +20 (75-55, 34').

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου θα μάθει τον αντίπαλό της στην επόμενη φάση από κλήρωση (μία από τις τρίτες ομάδες των ομίλων Α', Γ', Δ') και θα δώσει το πρώτο και το τρίτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ (σειρά best-of-three).

Για την Άνβιλ ξεχώρισε ο Σον Τζόουνς (21π., 14ρ.), ο Ρίκι Λέντο (18π.) και ο πρώην παίκτης του Προμηθέα και του Λαυρίου, Μακένζι Μουρ (11π.), που έκανε το ντεμπούτο του.

Το ματς

Η Άνβιλ πίεσε πολύ την ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο και με σερί 10-0 πήγε από το 13-10 (5') στο 13-20 (9'), αλλά τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Ματσιούλις μείωσαν για τους γηπεδούχους στο δεκάλεπτο (19-20). Οι Πολωνοί κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 18ο λεπτό (36-37), με την ΑΕΚ να περνάει μπροστά στο ημίχρονο (44-38, 20'), χάρη στη σημαντική βοήθεια του Ρογκαβόπουλου (11π.) και των Τσάλμερς - Ρέι.

Η Άνβιλ μείωσε με βολές στο 44-41 (21'), αλλά Ματσιούλις, Ρογκαβόπουλος, Γκραντ και Χρυσικόπουλος με ωραίες φάσεις έκαναν το +12 (55-43, 24'). Οι Πολωνοί απείλησαν λίγο με τους Τζόουνς - Μουρ (61-54, 28'), με τον Γιάνκοβιτς να κάνει με βολές το 65-54 στο 30'. Ρέι, Κακλαμανάκης και Χρυσικόπουλος έβαλαν την ΑΕΚ στο +20 (75-55, 34'), η Άνβιλ έκανε ένα μικρό σερί (6-0) για το 78-65 (37'), ο Ματσιούλις έκανε από τα 6.75μ το 81-65 (39') και η «Βασίλισσα» πήρε τη νίκη (83-72).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ είχε 47% στα τρίποντα, μοίρασε 23 ασίστ και πήρε 39 πόντους από τον πάγκο της.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρογκαβόπουλος «έλαμψε» σε κρίσιμα σημεία και ολολήρωσε το ματς με 15 πόντους. Ο Χρυσικόπουλος είχε επίσης 15 πόντους και ο Ματσιούλις μέτρησε 1 με 4/7 τρίποντα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ρέι είχε 14 πόντους, ο Ζήσης, που αποχώρησε με χτύπημα στο σαγόνι στο 28' από αγκωνιά του Λέντο, έδωσε 10 ασίστ και ο Γιάνκοβιτς πήρε 11 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κάρολακ είχε 1/7 σουτ σε 22:38.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν η Άνβιλ μείωσε σε 44-41, ο Ματσιούλις ευστόχησε σε τρίποντο και η ΑΕΚ δεν ξανακοίταξε πίσω, ενώ έκανε επιμέρους 10-1 στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το αρχικό της «μούδιασμα» και ότι επέτρεψε 12 πόντους από αιφνιδιασμό στην Άνβιλ, οι Πολωνοί τα 7/22 τριποντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 44-38, 65-54, 83-72.