Περιστέρι Winmasters - Μπάμπεργκ 78-75: Μεγάλη πρόκριση με Γκρέι!

Νίκος Καρφής

Το ψυχωμένο Περιστέρι επικράτησε με 78-75 της Μπάμπεργκ σε ένα θρίλερ και εξασφάλισε μια τεράστια πρόκριση στους 16 του ΒCL. Kορυφαίος ο Γκρέι με 22 πόντους και μεγάλα καλάθια στο τέλος.

Ιστορική πρόκριση για το Περιστέρι στη φάση των 16 του BCL.

H oμάδα του Παπανικολόπουλου επικράτησε με 78-75 στο θρίλερ κόντρα στη Μπάμπεργκ, έφτασε στο 8-5 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση στην πρώτη συμμετοχή της στη διοργάνωση.

Κορυφαίος και καθοριστικός ήταν ο Γκρέι με 22 πόντους και μεγάλα καλάθια. Εξαιρετικός και ο Μορέιρα με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Μαζί του στην επόμενη φάση από τον όμιλοι οι Νίζνι, Τενερίφη και Νίμπουργκ.

Το ματς

Ο Χάτσερ έκανε το 14-7 για το Περιστέρι, με το Χάρις να μειώσει στον πόντο (14-13). Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και έγραψαν το 23-14 με τον Μπλέικ στο 9'. Οι Γερμανοί έκαναν το 23-18 με τον Χάρις.

Ο Γκρέι εγραψε το 34-27 στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου. O Tέιλορ έκανε το 36-33, 2 λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 41-40 για τη Μπάμπεργκ στο 20'. Η ομάδα του Παπανικολόπουλου είχε 3/9 τρίποντα στο ημίχρονο.

Με το τρίποντο του Λι, η Μπάμπεργκ έκανε το 50-56, ωστόσο το Περιστέρι αντέδρασε και προσπέρασε με τον Γκρέι στο 30' για το 59-58.

Ο Χάρις έβαλε μπροστά τη Μπάμπεργκ για το 67-69 στο 36', με τον Γκρέι να ισοφαρίζει σε 75-75. Ο Γκρέι με καλαθάρα έκανε το 77-75. Ο Μόουζες είχε 1/2 βολές στα 2 δευτερόλεπτα και το σουτ απελπισίας του Τέιλορ για να στείλει το ματς στην παράταση δεν βρήκε στόχο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι δεν κράτησε την ψυχραιμία του στα τελευταία λεπτά και ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ και είδε τον Γκρέι να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και να το οδηγεί στην επόμενη φάση.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑΓκρέι ήταν ο άνθρωπος που έκρινε το ματς με 22 πόντους και κρίσιμα καλάθια στο τέλος.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μορέιρα ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΜακΛίν είχε 5 πόντους με 2/6 σουτ και δεν βοήθησε τη Μπάμπεργκ

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το καλάθι του Γκρέι για το 77-75 στα 18 δευτερόλεπτα για το τέλος και η άμυνα που έπαιξε το Περιστέρι στην επόμενη φάση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα το Περιστέρι, τα πάντα η Μπάμπεργκ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-40, 59-58, 78-75