Περιστέρι - Τενερίφη 54-80: Ισπανική υποχώρηση (vid)

Η Τενερίφη (9-1) διέλυσε το Περιστέρι (6-4) στην έδρα του αφού νίκησε με 54-80. Σε κακό βράδυ η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου.

Η Τενερίφη έκανε ό,τι ήθελε το Περιστέρι και επιβλήθηκε με 54-80 εμποδίζοντας την ελληνική ομάδα να ανέβει στην τρίτη θέση του ομίλου.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση. Η πιεστική άμυνα έφερε κλεψίματα και με τον Χουέρτας να μοιράζει ασίστ έγινε το 5-15 (5'). Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου προσπάθησαν να τρέξουν, ωστόσο τα τρίποντα των Σάλιν και Ντίεθ έστειλε τη διαφορά στους 14 πόντους (12-26, 9').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κακή άμυνα του Περιστερίου συνεχίστηκε και φυσικά η Τενερίφη δεν την άφησε ανεκμετάλλευτη (19-38, 15'). Οι πόντοι των Γκρέι και Σκορδίλη στη συνέχεια πάντως δεν ήταν ικανοί να αλλάξουν σε μεγάλο βαθμό την κατάσταση στον πίνακα του σκορ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο, βελτίωσαν την άμυνά τους όμως τα ποσοστά τους στην επίθεση ήταν πολύ χαμηλά κι έτσι ξ διαφορά παρέμενε (36-53, 24'). Από τη στιγμή που το κακό πεντάλεπτο της Τενερίφης πέρασε αναίμακτα για αυτή, μπήκαν κάποια σουτ και με τρίποντο του Χουέρτας η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (38-59, 27').

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους δύο προπονητές να σκέφτονται την επόμενη υποχρέωσή τους. Οι πολλές αλλαγές και η ασφάλεια από τη διαφορά στο σκορ δεν άλλαξε την εικόνα του ματς και με τρίποντο του Γκουέρ έγινε το 52-78 (38\).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Τενερίφη είχε 41.6% στα τρίποντα την ώρα που οι γηπεδούχοι σούταραν με 12.5%.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χουέρτας ολοκλήρωσε με 11 πόντους και 10 ασίστ. Το Περιστέρι επίσης υπέπεσε σε 19 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Όλοι οι παίκτες του Περιστερίου με εξαίρεση τον Σκορδίλη

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λόπεζ είχε 11 πόντους και 4 ασίστ ενώ ο Ντίεθ πρόσφερε 8 πόντους με 2/2 τρίποντα και 4 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Από την έναρξη του αγώνα ή Τενερίφη ήταν το απόλυτο αφεντικό.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι δεν κρατά τίποτα από το παιχνίδι. Η Τενερίφη τις 8 χαμένες βολές (18/26).

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 32-47, 44-66, 54-80