ΠΑΟΚ - Νεπτούνας 72-94: Τον πήρε ο κατήφορος

Βασίλης Βλαχόπουλος

Με εμφάνιση που δεν συνάδει της ιστορίας του, ο ΠΑΟΚ γνώρισε τη συντριβή στο PAOK SPORTS ARENA από τη Νεπτούνας με 72-94 παρουσιάζοντας με ωμό τρόπο τις τρομερές αδυναμίες του. Τρίτη ήττα για τον Δικέφαλο σε ισάριθμους αγώνες στο BCL.

Με εξαίρετο το δεύτερο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα είχε τραγική αγωνιστική παρουσία δίχως ξεκάθαρο προσανατολισμό, όπου η αναρχία είχε κυρίαρχο ρόλο έναντι της λογικής. Αμυντικά, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν σε… slow motion σε σχέση με τους ταχύτατους Λιθουανούς οι οποίοι με εξαίρεση δέκα αγωνιστικά λεπτά, έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ.

Η πρώτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον ΠΑΟΚ. Δίχως ενέργεια, καθαρό μυαλό και επτά λάθη σ’ αυτό το διάστημα, η ελληνική ομάδα βρέθηκε γρήγορα στο -9 (5-14). Οι Λιθουανοί σκόραραν με χαρακτηριστική ευκολία, έφτασαν να είχαν 7/8 δίποντα και προηγήθηκε με +16 (7-23) έπειτα από επτά αγωνιστικά λεπτά και +21 (11-32) στο τέλος του ημιχρόνου έχοντας αποτελεσματικότητα στο μακρινό σουτ και πλουραλισμό στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε σημεία ζωής στη δεύτερη περίοδο. Άνταμ Σμιθ και Αντουέιν Ουίγκινς έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης, ακολούθησε ο Απόλλων Τσόχλας προσφέροντας το μακρινό σουτ και με 13-0 σερί, η ελληνική ομάδα μείωσε σε 24-32 και σε 29-34 μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στη δεύτερη περίοδο. Το χαμηλό σχήμα και η άμυνα ζώνης έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην αλλαγή των ισορροπιών και ο Κώστας Φλεβαράκης δεν άλλαξε λογική, παρότι η Νεπτούνας βρήκε δύο μακρινά σουτ και επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (29-40). Με συνέπεια στην άμυνα ο ΠΑΟΚ μείωσε στο ημίχρονο σε 39-45.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με τη λογική να περάσει την μπάλα στο καλάθι και στον Σαρικόπουλο, διατηρώντας τη ζώνη στην άμυνα. Δικαιώθηκε στο πρώτο, όχι όμως και στο δεύτερο. Πλησίασε στο καλάθι (43-45) για να ακολουθήσει 0-10 σερί των Λιθουανών (43-55, 23:30). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν και πάλι σε διαφορά 15 πόντων (47-62) με την είσοδο στο τελευταίο τετράλεπτο. Με τρίποντο του Τόμας Ντελινινκάιτις στη λήξη της 3ης περιόδου, η Νεπτούνας προηγήθηκε με 53-73 (30’) καθώς ο ΠΑΟΚ ουδέποτε βρήκε ισορροπία μεταξύ άμυνας και επίθεσης, κυρίως δεν κατάφερε να ελέγξει το μακρινό σουτ του αντιπάλου.

Δύο λεπτά στην τελευταία περίοδο ήταν αρκετά για να δείξουν ότι ο ΠΑΟΚ δεν είχε δρόμο επιστροφής. Η διαφορά πήγε στο +25 (53-78) για τη Νεπτούνας καθώς η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη συνέχισε να επιτίθεται δίχως λογική και με διαδοχικές ατομικές προσπάθειες.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τουλάχιστον σήμερα, δεν υπήρχε θέμα σύγκρισης μεταξύ των δύο ομάδων. Η Νεπτούνας είχε λογική, σχέδιο και εξαιρετική εκτέλεση. Ο ΠΑΟΚ… τα ακριβώς αντίθετα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Αν και η λιθουανική ομάδα ήταν η… αποθέωση της ομαδικότητας Μασιούλις-Γκαούλιους και Γκαλντίκας έκαναν πολύ καλή δουλειά.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ντόρσεϊ και Σεντεκέρσκις. Ο πρώτος έδωσε δημιουργία και ο δεύτερος σημαντικά σουτ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Γενικώς ο ΠΑΟΚ. Μπεστ, Εγεκέζε, Λιούις και Νόουλς ήταν σε άλλο γήπεδο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι τρεις χαμένες βολές του Άαρον Μπεστ εκεί που ο ΠΑΟΚ είχε τα δυνατότητα της ολικής ανατροπής σε συνδυασμό με το 0-10 σερί των Λιθουανών που ακολούθησε (43-55) και η άμυνα ζώνης του Δικεφάλου η οποία δεν απέδωσε περισσότερα από 5-6 αγωνιστικά λεπτά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ δεν έχει τίποτε να κρατήσει κάτι πέραν του δεύτερου δεκαλέπτου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή τάπα του Μασιούλις στον Μαργαρίτη στο 3ο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 11-32,39-45, 53-73, 72-94