Γκαζιαντέπ - Περιστέρι winmasters 64-70: Μεγάλη ανατροπή και «διπλό» στην Τουρκία!

Το Περιστέρι winmasters έκανε... καταστροφικό ξεκίνημα κόντρα στην Γκαζιαντέπ (18-2, 6:10) όμως ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή κι επικράτησε με 64-70 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League!

H ομάδα του Ηλία Ζούρου συνδύασε με τον καλύτερο τρόπο την επιστροφή της στην Ευρώπη έπειτα από 15 χρόνια, πανηγυρίζοντας τη νίκη στην έδρα της Γκαζιαντέπ, ολοκληρώνοντας το comeback.

Ο αγώνας

Η Γκαζιαντέπ εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων και προηγήθηκε με 10-0 στο 2:48, παίρνοντας όλους τους πόντους από το δίδυμο των Κρόφορντ (6π.) και Χάγκινς (4π.). Ο Χρήστος Σαλούστρος σημείωσε τους πρώτους πόντους για το Περιστέρι winmasters μειώνοντας σε 10-2 όμως οι κακές επιλογές και τα λάθη των «κυανοκίτρινων» επέτρεψαν στους Τούρκους να προηγηθούν με +16, όταν ο Σάντερς έκανε το 18-2 στο 6:10 με 2/2 βολές.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Περιστεριώτες μέτρησαν 1/8 σουτ εντός πεδιάς, 1/5 δίποντα και 0/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-12 για την Γκαζιαντέπ που είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Ηλία Ζούρου βελτίωσε τα ποσοστά της στην επίθεση με μπροστάρη τον Σμιθ που πέτυχε 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο ενώ το τρίποντο του Στίβεν Γκρέι έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα για πρώτη φορά έπειτα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κάνοντας το 32-23 στο 14:19! Η Γκαζιαντέπ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-36 όμως το Περιστέρι μπήκε με το... γκάζι πατημένο, ο Γκρέι ήταν on fire και οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 10-0 για το 42-46 στο 22:42!

Η ομάδα των δυτικών προαστίων βελτίωσε την άμυνα της, δέχτηκε μόνο 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 52-56 στο 30'. Μάλιστα ο Μάικ Μόρισον ανέβασε τη διαφορά στο +7 (54-61)! Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση της Γκαζιαντέπ κι έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό στην πρεμιέρα του Basketball Champions League

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι μοίρασε 21 ασίστ αντί 15 της Γκαζιαντέπ, βελτίωσε την άμυνα του και από τους 25 πόντους της πρώτης περιόδου, δέχτηκε 39 στα επόμενα τρία δεκάλεπτα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στίβεν Γκρέι έδωσε το σύνθημα για την ανατροπή, σκοράροντας κρίσιμα τρίποντα και τελειώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους (1/2 βολ., 1/2 δίπ., 4/9 τρίπ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζαμάρ Σάντερς έμεινε στους 2 πόντους με 0/1 σουτ εντός πεδιάς σε 15:36.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Τον τίτλο μοιράζονται οι Σαλούστρος (11π., 6ριμπ.) και Σμιθ (13π., 5ασ.)

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου όπου το Περιστέρι έβαλε τις βάσεις για το comeback.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: To Περιστέρι την πρώτη περίοδο, η Γκαζιαντέπ τις επιδόσεις της στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-36, 52-56, 64-70.