ΠΑΟΚ - Τενερίφη 77-85

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο ΠΑΟΚ (8-6) ηττήθηκε στην Πυλαία από την Τενερίφη (12-2) με 77-85, τερμάτισε τέταρτος στον Β' όμιλο του BCL σε συνδυασμό με τη νίκη της Ναντέρ και πλέον περιμένει να μάθει αντίπαλο στην κλήρωση της Παρασκευής (8/2).

100% Επιστροφή* χρημάτων στον αγώνα Πανιώνιος - ΠΑΟΚ (21+, *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Ο «Δικέφαλος» είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή του στις 16 καλύτερες ομάδα του Basketball Champions League πριν από το τζάμπολ του αγώνα με τους Ισπανούς και το ζητούμενο για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον Β' όμιλο. Εν τέλει οι «ασπρόμαυροι» δεν κατάφεραν να κάνουν το 2/2 στις αναμετρήσεις με την Τενερίφη και υποχώρησαν στην τέταρτη θέση αφού η Ναντέρ επικράτησε της Χάποελ Χολόν με σκορ 62-74. Ο Ουίλιαμ Χάτσερ ήταν συγκλονιστικός ωστόσο οι Ίβηρες επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους κι έφτασαν στη νίκη με μπροστάρη τον Άιβερσον που έκανε ό,τι ήθελε στο ζωγραφιστό.

Διαβάστε ΕΔΩ τους πιθανούς αντιπάλους του ΠΑΟΚ στους «16»

Ο αγώνας

Η Τενερίφη μπήκε δυνατά στην PAOK Sports Arena και προηγήθηκε 2-8 με το κάρφωμα του Μπρουσίνο στο 3'08" όμως ο «Δικέφαλος» βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τον Χάτσερ (6π., 2/3 τρίπ.), μειώνοντας αρχικώς σε 10-12 και στη συνέχεια πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Τέπιτς (15-12). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 18-17 σουτάροντας με 57.1% στο τρίποντο (4-7) απέναντι στην Τενερίφη που μοίρασε 6 ασίστ και στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες των Σάιθ και Μπρουσίνο. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα ως το 1'58" για το ημίχρονο (30-27) ωστόσο η Τενερίφη έκανε επιμέρους σκορ 2-8 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-35.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 δίποντα και κατέβασαν 17 ριμπάουντ αντί 13 των «ασπρόμαυρων». Ο Κόλτον Άιβερσον ανέβασε στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο, το... τετράποντο του Μπρουσίνο έκανε το 35-44 ενώ οι Ίβηρες προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο 25' (40-50). Ο ΠΑΟΚ πίεσε, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Χάτσερ, Χρυσικόπουλο (55-58) και ο Τζόουνς έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, κάνοντας το 64-64 στα 7'07" για το φινάλε. Παρ' όλα αυτά η Τενερίφη ανέκαμψε, άντεξε στην πίεση, ο Μπασας ανέβασε τη διαφορά στο +10 (69-79, 38'09") και η ομάδα του Τσους Βιδορέτα έφτασε στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Τενερίφη σούταρε με 59% στο δίποντο (59.3%) και κατέβασε 35 ριμπάουντ αντί 25 του ΠΑΟΚ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κόλτον Άιβερσον «σκότωσε» τον ΠΑΟΚ με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέφερσον είχε 0/1 σουτ εντός πεδιάς σε 13:45.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τιμ Αμπρομάιτς τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το ξέσπασμα της Τενερίφης στο τελευταίο τετράλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-35, 55-58, 77-85.