Λούντβιγκσμπουργκ - Μούρθια 74-85

Νίκος Καρφής

Η Μούρθια κατάφερε να νικήσει με 85-74 την Λούντβιγκσμπουργκ και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Basketball Champions League.

Την τρίτη θέση πήρε η Μούρθια στο Basketball Champions League, αφού επικράτησε με 85-74 της Λούντβιγκσμπουργκ. Νίκη στον μικρό τελικό για τους Ισπανούς.

Το ματς

Η Μούρθια μπήκε καλύτερα στο ματς και με το τρίποντο του Ρόχας έγραψε το 2-7, αλλά ο ΜακΝίλι μείωσε γρήγορα στον πόντο (11-12) με τρίποντο στο 4’. O Μίλερ με τρίποντο έδωσε την ευκαιρία στη Λούντβιγκσμπουργκ να μειώσει σε 17-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Λίμα μπήκε ορεξάτος στη δεύτερη περίοδο και με 4 σερί πόντους σημείωσε το 17-24 στο 13’. Οι Γερμανού δεν έβρισκαν λύσεις σρτην επίθεση και ο Κλουφ εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 (20-31), αναγκάζοντας τη Λούντβιγκσμπουργκ να πάρει timeout. Οι Ισπανοί δεν είχαν πρόβλημα να ελέγξουν το υπόλοιπο μέχρι το ημίχρονο και να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-42 με την βολή του Σοκό. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους Γερμανούς να έχουν μολις 12 ριμπάουντ και τους Ισπανούς 26.

Η Λούνβιγκσμπουργκ με τον ΜακΝίλι μείωσε γρήγορα σε 38-43 στο 22’. Η Μούρθια δεν πτοήθηκε και με τον Ρόχας πήγε πάλι τη διαφορά στους 10 (40-50) στο 24’. Ο ΜακΝίλι έριξε τη διαφορά στους 6(50-56) στο 28’, αλλά ο Τούμπα κάρφωσε εντυπωσιακά για το 53-60 στο 30’.

Ο Ουόκαπ με ένα απίστευτο δύσκολο καλάθι σημείωσε το 55-60 στην πρώτη φάση της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Χάνα με τρίποντη βόμβα έκανε το 63-71 στο 36’. Ο Ρόχας έβαλε ένα σημαντικό τρίποντο για το 70-77 στο 38’. Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια και οι Ισπανοί πήραν την τρίτη θέση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μούρθια μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ (46-28), έδωσε παραπάνω ασίστ (23-200, ενώ διατήρησε την ψυχραιμία της στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν οι Γερμανοί πήγαν για την ανατροπή.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρόχας είχε 18 πόντους και 9 ασίστ, όντας ο κορυφαίος του ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σοκό έκανε double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουόκαπ έμεινε στους 7 με 3/8 σουτ και δεν βοήθησε την ομάδα του

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Kλουφ με 2/2 βολές εκανε το 74-82. 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κλείδωσε το ματς

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μούρθια τα 17 λάθη, ενώ η Λούντβιγκσμπουργκ το ποσοστό στα τρίποντα (7/22, 31%) και την αδυναμία να πάρουν τα ριμπάουντ.

Τα Δεκάλεπτα: 17-18, 32-42, 53-60, 74-85