Βέντσπιλς - ΠΑΟΚ 59-80

Νίκος Καρφής

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρόκριση του στους «16» του Basketball Champions League, αφού επικράτησε με 80-59 της Βέντσπιλις μέσα στη Λετονία και πέρασε ως 3ος από τον όμιλο.

2ο τζάκποτ στο Predictor*! (21+, *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Συνεχίζει το ταξίδι του στο Champions League o ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου επικράτησε με 80-59 εκτός έδρας της Βέντσπιλς σε ένα ματς ζωής και θανάτου και πέρασε ως 3ος στην φάση των «16» του Basketball Champions League, αφού η Τενερίφη νίκησε την Νεπτούνας.

Για την ομάδα του Παπαθεοδώρου ο Μαργαρίτης ήταν πρώτος σκόρερ με 13, ενώ double double έκανε ο Κρουμπάλι με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Πλέον ο «δικέφαλος του Βορρά» θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στην κλήρωση της 14 Φλεβάρη, ο οποίος θα είναι κάποιος 2ος των ομίλων (επειδή ο ΠΑΟΚ βγήκε 3ος στον δικό του).

Ο αγώνας

O ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο ματς, αφού ο Γκος έκανε το 7-15, αναγκάζοντας τον προπονητή της Βέντσπιλς να πάρει timeout. Οι Λετονοί αντέδρασαν γρήγορα και με τον Σκέλε μείωσαν σε 16-19 στο 9'. Τελικά ο Γιάκοβιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου (19-23).

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ξεκίνησε με απόλυτη συγκέντρωση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με το τρίποντο του Κρουμπάλι έγινε το 19-31, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει σερί 0-8. Τα δύο τρίποντα του Φρεϊμάνις έριξαν την διαφορά στους 10 (31-41). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά και πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 36-46. Στα πρώτα 20 λεπτά ο ΠΑΟΚ μετρούσε 7/14 (50%) τρίποντα, έχοντας 7 διαφορετικούς σκόρερ σε αυτό τον τομέα.

Οι Λετονοί με ένα 7-0 μείωσαν σε 43-46 χάρη στον Γκούλμπις, κάτι που έκανε τον Παπαθεοδώρου να καλέσει εσπευσμένα timeout. Η Βέντσπιλς έγραψε το 49-51 με τον Ουμπίγια στο 25', ο οποίος έφτασε τους 14 πόντους, δημιουργώντας τεράστια προβλήματα στην ελληνική ομάδα. Ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα, με τον Χαραλαμπόπουλο να σκοράρει για το 52-62 στο 29'.

Η Βέντσπιλς προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο έκανε το 59-74. Ο ΠΑΟΚ έλεγξε το ματς στη συνέχεια και πήρε μια εύκολη νίκη-πρόκριση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά 10 πόντων που έχτισε στο τέλος της τρίτης περιόδου, είχε 23 ασίστ εναντι 12 του αντιπάλου του, ενώ υποχρεώσε την Βέντσπιλς στο 6/22 στα τρίποντα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κρουμπάλι είχε 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Μαργαρίτης μέτρησε 13 με 4 ασίστ. Οι δύο τους ήταν πρωταγωνιστές.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Χαραλαμπόπουλος, Τζόουνς και Γκος βοήθησαν πολύ στο διπλό του ΠΑΟΚ με 12, 11 και 10 πόντους αντίστοιχα

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάμιλτον έμεινε άποντος με 0/3 σουτ και δεν κατάφερε να συνεισφέρει στην ομάδα του

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Χαραλαμπόπουλος εκτέλεσε για τρεις (59-74) στο 35' και στην ουσία κλείδωσε την πρόκριση του ΠΑΟΚ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τίποτα, ενώ οι ηττημένοι το 6/22 στα τρίποντα και το τραγικό τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα Δεκάλεπτα: 19-23, 36-46, 52-62, 59-80