ΑΕΚ - Στρασμπούρ 87-88 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Καταστροφική ήττα για την ΑΕΚ! Οι «κιτρινόμαυροι», ενώ είχαν το πάνω «χέρι» στην αναμέτρηση με την Στρασμπούρ και ήθελαν διαφορά 3+ πόντων, τελικά... αυτοκτόνησαν (87-88) και πλέον έμπλεξαν! Μοιραίος ο Μπάρλοου. 2/2 θέλει πλέον για να έχει ελπίδες για πρόκριση στους «16».

Ακόμα ένα κακό και... αχρείαστο αποτέλεσμα για την ΑΕΚ!

Οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν από την Στρασμπούρ με 88-87 για την 12η αγωνιστική του Champions League και πλέον τα πράγματα για την πρόκριση στους «16» δυσκολεύουν, αφού θέλει σίγουρα 2/2 (Ολίμπια εκτός, Μπαϊρόιτ εντός), για να έχει ελπίδες.

Οι παίκτες του Σάκοτα ήθελαν διαφορά 3+ πόντων (80-78 πρώτο ματς) και ήταν στο +7 στο ημίχρονο (42-35). Όμως, κατάφεραν να χάσουν τη διαφορά και να δώσουν πολλά ελεύθερα σουτ στους Γάλλους, οι οποίοι ήταν εύστοχοι και έφτασαν μέχρι και το +10 (72-82).

Το ματς έγινε θρίλερ στο τέλος, με τις ομάδες να μην ξεφεύγουν από τον 1 πόντο διαφορά. Με το σκορ στο 87-88, ο Μπάρλοου ήταν μοιραίος, αφού πήγε να εκτελέσει για τρεις και τελικά έκανε βήματα.

Κορυφαίος ο Μποστ με 23 πόντους.

Από την άλλη, ο Τζέιμς είχε 21 πόντους και ο Σάκοτα 16.

Ντεμπούτο στα κιτρινόμαυρα για Βασιλόπουλο, που καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο του ΟΑΚΑ.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό μπάσκετ, με την ΑΕΚ να πιέζει ασφυκτικά στην άμυνα, να είναι πιο εύστοχη πίσω από τα 6.75 (45.4%-33.3%) και να έχει περισσότερα ριμπάουντ (25-15). Οι Γάλλοι «σημάδευαν» διαρκώς τον Σάκοτα, ο οποίος κατέληξε να έχει 9/9 βολές (13π.) και χρησιμοποιήθηκε και σαν «5άρι», όταν πέρασε στο παρκέ ο Βασιλόπουλος, που αποθεώθηκε. Η ΑΕΚ πήρε μια μικρή διαφορά με την αρχή του ματς (10-5, 6'), την οποία κράτησε μέχρι το 10' (23-18). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έκαναν αντεπίθεση και έρασαν και μπροστά (27-28, 13'), με τους Μποστ και Ράιτ μπροστάρηδες, αλλά έπειτα οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 7-0 (από 30-30, 14 σε 37-30, 17'). Ο Ξανθόπουλος κράτησε το +7 με τρίποντο (40-33, 19'), το οποίο έμεινε και στο ημίχρονο (42-35, 20').

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ έφτασε στο +8 (24'), αλλά ο Μποστ μέτρησε 10 πόντους μέσα σε 6 λεπτά, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να τον περιορίσουν (54-50, 26'). Ο Τζέιμς με τρίποντο άνοιξε την διαφορά (57-50, 27'), αλλά με τρία καλάθια η Στρασμπούρ πέρασε μπροστά (57-58, 28'). Με δύο τρίποντα για κάθε ομάδα (το ένα έμμεσο για την ΑΕΚ), η διαφορά εναλλασσόταν, για να γίνει το 63-64 στο 30'.

Για ακόμα μια φορά, όλα θα κρίνονταν στο τέλος για την ΑΕΚ. Ο Λελούπ έκανε το 3/3 πίσω από τα 6.75 για να κρατήσει το προβάδισμα για την ομάδα του (65-70, 31'), για να ανοίξει την διαφορά ο Ίνγκλις (68-77, 33'). Οι Γάλλοι πήγαν στο +10 (72-82, 36') και όλα έδειχναν πως η ΑΕΚ θα φύγει από το παρκέ με σκυμμένο το κεφάλι. Αλλά όχι! Οι «κιτρινόμαυροι» με σερί 7-0 πήγαν από το 78-86 στο 85-86. Με το σκορ στο 87-88, ο Μπάρλοου πήγε να εκτελέσει για τρεις, αλλά έκανε βήματα. Στο τέλος ο Γκριν προσπάθησε να βρει από την επαναφορά τον Τζέιμς, με 0.2'' στο χρονόμετρο, αλλά δεν κατάφεραν τίποτα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Στρασμπούρ έτρεξε ένα 9-18 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου κι επέστρεψε στο ματς. Μοίρασε 22 ασίστ, είχε 5 λιγότερα λάθη και 54.1% στα σουτ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μποστ μέτρησε 23 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ίνγκλις πήρε... φωτιά στο τέλος και ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους. Ο Λόγκαν είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάρις δεν ήταν σε καλή βραδιά, αφού σε περίπου 25 λεπτά είχε 5 πόντους (2/8 σουτ).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα βήματα του Μπάρλοου στο τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την ήττα και η Στρασμπούρ τα λιγότερα ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τάπα του Καββαδά στον Ράιτ, στην αρχή του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-35, 63-64, 87-88.