ΠΑΟΚ - Σαλόν 90-81 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Κόντρα στις απουσίες, ο ΠΑΟΚ νίκησε την Σαλόν Σαόν στο «PAOK Sports Arena» με 90-81, αλλά δεν κατάφερε να πάρει και τη διαφορά του πρώτου ματς (79-61). Κορυφαίοι Τζόουνς, Ζάρας, Χρυσικόπουλος.

Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται τον τελευταίο καιρό επιβεβαίωσε ο ΠΑΟΚ, με την νίκη επί της Σαλόν Σαόν (90-81), για την 11η αγωνιστική του Champions League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πανηγύρισε για 10η φορά στα τελευταία 12 ματς και παρόλο που δεν πήρε τη διαφορά με την γαλλική ομάδα (79-61 το πρώτο ματς), ελπίζει ακόμα σε πρόκριση στους «16».

Οι γηπεδούχοι μέτρησαν απουσίες (Κόνιαρης, Μαργαρίτης, Τζάκσον στη διάρκεια του ματς) και... τρόμαξαν για ένα δεκάλεπτο, αλλά κατάφεραν να επιστρέψουν και να πάρουν τη νίκη, έχοντας 50% στα τρίποντα.

Κορυφαίοι οι Τζόουνς, Χρυσικόπουλος και Ζάρας.

Από την άλλη, Πινόλτ (14π.), Χάρις (13π.), Ζελαμπάλ (11π., 6ρ) και Φαρ (10π.) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Με την έναρξη του ματς, ο ΠΑΟΚ έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά (21-9, 5'), έχοντας πολύ καλή επίθεση και τους Τζάκσον, Τζόουνς και Χρυσικόπουλο να ηγούνται. Η Σαλόν, όμως, κατάφερε να μειώσει στο 10', εκτελώντας κυρίως πίσω από τα 6.75 (24-22). Η γαλλική ομάδα έφτασε και στην ισοφάριση (24-24, 11'), αλλά τα 3/4 τρίποντα του Ζάρα έδωσαν μια απόσταση ασφαλείας στον ΠΑΟΚ (39-35, 16'). Ο Ζελαμπάλ μείωσε με τρίποντο (43-40, 18'), αλλά το αντιαθλητικό που έκανε στον Τζόουνς, έβαλε τους γηπεδούχους στο 45-42, ενώ ο Αμερικανός γκαρντ του ΠΑΟΚ έβαλε και τρίποντο 18'' πριν το ημίχρονο (48-42).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν... εφιαλτικό για τον ΠΑΟΚ, με την Σαλόν να κάνει την αντεπίθεσή της και να περνά μπροστά με 56-62 (28') και να κάνει επιμέρους 8-20. Ωστόσο, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου πέρασαν μπροστά στο 30', με τον Χρυσικόπουλο να βάζει κρίσιμο τρίποντο (63-62).

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου το σκορ εναλλασσόταν (73-71, 34'), με τις ομάδες να εκτελούν τρίποντα. Στην συνέχεια, ο Κρουμπάλι έβαλε έμμεσο και οι Χρυσικόπουλος-Τζόουνς-Ζάρας εκτέλεσαν ξανά για το 84-73 (37'). Ο Γκος, που δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, αλλά έβγαλε καλές άμυνες στο τέλος, έβαλε το τελευταίο καλάθι του αγώνα (90-81, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ είχε 57.14% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα. Επίσης, έδωσε 5 περισσότερες ασίστ και πήρε 35 ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Η τριάδα Τζόουνς-Ζάρας-Χρυσικόπουλος. Ο πρώτος είχε 22 πόντους (4/6δ., 3/6τρ., 5/6β.), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 τάπα, 1 κλέψιμο. Ο δεύτερος μέτρησε 19 πόντους (2/2δ., 4/5τρ., 3/4β.) και ο τρίτος 16 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κρουμπάλι βοήθησε σημαντικά με 13 πόντους (5/7δ., 2/5τρ.) και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Κατσίβελης και Γκος μας είχαν συνηθίσει σε καλύτερες εμφανίσεις.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα τρίποντα των Χρυσικόπουλου, Τζόουνς και Ζάρα στην τελευταία περίοδο, που έδωσαν ξανά προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ το επιμέρους 8-20 που βρέθηκε να του κάνει η Σαλόν στο τρίτο δεκάλεπτο, η γαλλική ομάδα την ήττα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Δεν θα μπορούσε παρά να είναι η κίνηση του Λάκι Τζόουνς, πριν την έναρξη του ματς. Ο Αμερικανός γκαρντ προσέφερε ένα τριαντάφυλλο στην φωτορεπόρτερ της ομάδας ως «συγγνώμη», που έπεσε πάνω της στο ματς με τον Πανιώνιο.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-42, 63-62, 90-81.