AEK - Ολίμπια Λιουμπλιάνας 91-73 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ έβγαλε όλο της το ταλέντο κόντρα στην Ολίμπια Λιουμπλιάνας κι επικράτησε με 91-73, για την 6η αγωνιστική του Champions League. Κορυφαίος ο Χάρις (26π., 6ρ., 5ασ., 3κλ.).

Μια ΑΕΚ χάρμα οφθαλμών, πανηγύρισε μια άνετη νίκη κόντρα στην Ολίμπια Λιουμπλιάνας (91-73), για την 6η αγωνιστική του Champions League και ανέβηκε στο 3-3.

Οι παίκτες του Μανωλόπουλου κυριάρχησαν στις «μάχες» του αέρα (40ρ.), έκαναν15 κλεψίματα κι επιβλήθηκαν των αντιπάλων ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο.

Κορυφαίοι Χάρις (26π.) και Μαυροειδής (15π., 11ρ.), ακολούθησαν Γκριν (13π., 7ασ.) και Λαρεντζάκης (13π.), ενώ ικανοποίησε ο Άτιτς με την εμφάνισή του.

Από τους νταμπλούχους Σλοβενίας, ο πρώην παίκτης της Κύμης, Τζόρνταν Μόργκαν είχε 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Πριν το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στην μνήμη των θυμάτων από τα ακραία καιρικά φαινόμενα στην Δυτική Αττική.

Το πρώτο δεκάλεπτο έμοιαζε... ντέρμπι, αλλά η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς στη συνέχεια και κυριάρχησε στον «αέρα» με 20 ριμπάουντ (10-10), έναντι 9 (1-7) της Ολίμπια Λιουμπλιάνας. Με το σκορ στο 18-20, από δύο σερί καλάθια του Μόργκαν, η «Βασίλισσα» έτρεξε σερί 9-0 (27-20, 10'), με τον Σάκοτα να «χτυπάει» από την περιφέρεια και τους Γκριν και Μαυροειδή μέσα στη ρακέτα. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν νέο σερί (10-0) και από το 29-25 (11') βρέθηκε στο 39-25 (15') και στο +14, με μπροστάρη τον Χάρις. Ο Αμερικανός έφτασε και στο +15 (46-31, 18'), με τον Σπαν να μειώνει στο ημίχρονο σε 50-39.

Ο Μάνι Χάρις μπήκε... καυτός στην τρίτη περίοδο και 7 σερί πόντους του, έφτασε την διαφορά στο +18 (57-39, 22'). Οι Σλοβένοι «ροκάνιζαν» την διαφορά, με τον πρώην παίκτη της Κύμης, Τζόρνταν Μόργκαν να μειώνει με έμμεσο τρίποντο (64-53, 27'), αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά στο 30' (72-59). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τους Λαρεντζάκη και Μαυροειδή να ξεφεύγουν και πάλι (78-63, 32'). Ο Άτιτς με τις ενέργειές του (81-66, 34') έδειξε ότι αξίζει το χρόνο συμμετοχής που πήρε, ενώ ο Λαρεντζάκης έδινε... ρεσιτάλ, φτάνοντας στο +19 (86-67, 36'), με τον Σάκοτα να επισφραγίζει το τελικό 91-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ έπαιξε καλή άμυνα, ενώ πήρε 40 ριμπάουντ (18-22), είχε 37 εύστοχα σουτ και έκανε 15 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάνι Χάρις έκανε ματσάρα και ο Μαυροειδής ήταν απειλή κάτω από την ρακέτα. Ο Αμερικανός γκαρντ της ΑΕΚ μέτρησε 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ενώ ο Έλληνας σέντερ είχε 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Γκριν και Λαρεντζάκης συνέβαλαν στην νίκη της ΑΕΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 13 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο 23χρονος γκαρντ σημείωσε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπούμπνιτς σε 10 λεπτά είχε 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 9-0 που έτρεξε η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου κι έθεσε τις βάσεις για την νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τίποτα, η Ολίμπια Λιουμπλιάνας ακόμα μία ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 50-39, 72-59, 91-73.