Νεπτούνας-ΠΑΟΚ 82-69

Νίκος Καρφής

Ο ΠΑΟΚ απειλήθηκε με διασυρμό από την Νεπτούνας, αλλά στο τέλος μάζεψε τη διαφορά, χάνοντας τελικά με 82-69 για την 6η αγωνιστική του Champions League. Αποχώρησαν τραυματίες οι Τζόουνς-Μαργαρίτης

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα με την Νεπτούνας να φανεί ανταγωνιστικός, με τους Λιθουανούς να φτάσουν στο άνετο 82-69. Με αυτό το αποτέλεσμα οι νικητές έχουν πλέον 5 νίκες και 1 ήττα στο Champions League, ενώ η ομάδα του Παπαθεοδώρου βρίσκεται στο 1-5.

Ο αγώνας

Η Νεπτούνας μπήκε φουριόζα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 9-2 στο 3' χάρη στο τρίποντο του Μπουτκεβίτσιους. Ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν πολύ να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Σειμπούτις το εκμεταλλεύτηκε, αφού με 4 σερί πόντους έγραψε το 13-4 στο 6'. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου συνέχισε να προβληματίζει, αφού 2 σερί λάθη στην επαναφορά, με τον Σειμπούτις να μην χάνει την ευκαιρία να γράψει το 19-4. Οι Λιθουανοί έκαναν ότι ήθελαν στο ματς και με την βολή του Γκαλντίκας έφτασαν τη διαφορά στο +20 (29-9, 10').

O Xρυσικόπουλος ξεκίνησε ζεστός στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 4 σερί πόντους, έκανε το 29-13. Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν να πτοούνται από το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, αφού ανέβασαν ρυθμο και προηγήθηκαν για 21 (40-19 στο 14'). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στη συνέχεια, πορόλο που ο Τσόχλας έδωσε πολλές λύσεις στην ομάδα του Παπαθεοδώρου μετά την είσοδο του (12 πόντοι) και έτσι οι Λιθουανοί πήγαν στο ημίχρονο με τη διαφορά στο +19 (51-32). Η ομάδα του Σεϊμπούτις είχε 18 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο εναντι των 7 του ΠΑΟΚ.

Οι Λιθουανοί συνέχισαν να σκοράρουν με κάθε τρόπο, αφού με ένα γρήγορο 6-0 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτο, έγινε το 57-32 με τον Μπουτκεβίτσιους. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά μετά από ώρα στους 18 (61-43) με τον Κλάσεν στο 28'. Ο δικέφαλος του Βορρά θέλησε να πλησιάσει, αλλά η Νεπτούνας δεν του το επέτρεψε, αφού στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 68-50.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 68-56 με το καλάθι του Zάρα στο 33', ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε το 72-60. Ο Μπουτκεβίτσιους έκανε το 77-62, 2 λεπτά πριν το τέλος και καθάρισε το ματς. Τελικά οι Λιθουανοί επικράτησαν με 82-69.

Από το ματς αποχώρησαν τραυματίες οι Μαργαρίτης (εξάρθρωση στο μεγάλο δάχτυλο του αριστερού του χεριού) και ο Τζόουνς (χτύπησε στο δεξί χέρι)

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νεπτούνας κατάφερε να αντιδράσει σωστά στο ξέσπασμα του ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο, είχε 27 ασίστ, ενώ μάζεψε 19 επιθετικά ριμπάουντ

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπουτκεβίτσιους είχε 19 πόντους με 6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/4 βολές, ενώ μάζεψε και 13 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Παλάσιος σκόραρε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, βοηθώντας τους Λιθουανούς

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κατσίβελης είχε μόλις 2 πόντους με 1/9 σουτ

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η Νεπτούνας έκανε το 72-62, 77-62 με το τρίποντο του Μπουτκεβίτσιους, 2 λεπτά πριν τη λήξη και κλείδωσε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ την κάκιστη εικόνα του στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, τα 6/23 τρίποντα, ενώ η Νεπτούνας τίποτα.

Τα Δεκάλεπτα: 29-9, 51-32, 68-50, 82-69