Άρης - Ναντέρ 70-62

Ο Άρης διατήρησε το αήττητο του Nick Galis Hall καθώς επικράτησε της Ναντέρ με 70-62 για την 3η αγωνιστική του BCLέχοντας κορυφαίο τον Μιχάλη Τσαϊρέλη.

Οι «κίτρινοι» παρουσίασαν δύο αγωνιστικά πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο ήλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα, έφτασαν να προηγηθούν έως και με διαφορά 13 πόντων (46-36), παρότι αντιμετώπισαν πρόβλημα στην εξασφάλιση του αμυντικού ριμπάουντ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη είχε σαφέστατο πρόβλημα στην οργάνωση του παιχνιδιού, δέχθηκε επιμέρους σκορ 2-14 στα πρώτα πέντε λεπτά (48-50, 25’), τελικώς όμως με όπλο την άμυνα, τον Μιχάλη Τσαϊρέλη στο καλύτερο φετινό παιχνίδι του και τον Κουάμε Βον να δίνει λύσεις στα τελευταία τρία λεπτά έφθασε στη νίκη η οποία τον διατηρεί σε τροχιά πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 46-36, 54-53, 70-62.