ΑΕΚ - Εστουδιάντες 79-87 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ στο πρώτο ευρωπαϊκό της τεστ δεν... πέρασε και ηττήθηκε από τους «φοιτητές» της Εστουδιάντες, στην πρεμιέρα του Champions League με 87-79. Παράπονα των γηπεδούχων για την διαιτησία.

Πρώτη ήττα για την ΑΕΚ φέτος, που δεν τα κατάφερε στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς με την αξιόλογη Εστουδιάντες και ηττήθηκε με 87-79 στο ΟΑΚΑ.

Η «Βασίλισσα» παρουσίασε αρκετές αδυναμίες αμυντικά, αλλά και στην δημιουργία καθώς είχε αναλογία ασίστ/λαθών 10/16, την στιγμή που οι «φοιτητές» είχαν 21/13.

Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, ενώ είχαν δείξει καλό πρόσωπο πίσω από τα 6.75, έμειναν στα 5/15 απόψε.

Κορυφαίος οι Λάντενσμπεργκ με 28 πόντους και Μπράουν με 24.

Από την ΑΕΚ ο Τζέιμς μέτρησε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ οι Σάκοτα και Ξανθόπουλος είχαν από 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Στο πρώτο μέρος τα πράγματα ήταν σκούρα για την ΑΕΚ, η οποία δεν ήταν σκληρή στην άμυνα και δυσκολευόταν να τελειώσει φάσεις. Χαρακτηριστικό πως είχε μόλις 4 ασίστ (20'), έναντι 12 της Εστουδιάντες και είχε κάνει 11 λάθη (4 οι Ισπανοί), παρόλο που κυριάρχησε στα ριμπάουντ (21-16). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν γρήγορα σε διψήφια διαφορά (8-18, 6'), με τον Μπράουν να είναι σε καλή ημέρα (19π.), με τον Βιθέδο να φτάνει στο +19 (12-31, 9'), για να κάνει ο Τζέιμς το 15-31, με τον Γκριν να δίνει την πρώτη ασίστ για την ΑΕΚ. Δύο γρήγορα καλάθια των Ξανθόπουλου και Άτιτς, αλλά και οι 5 πόντοι του Σάκοτα βοήθησαν (24-36, 13'), ενώ η διαφορά έπεσε στο -5 στο 19' (38-43). Ο Μπράουν έκανε το 38-48 του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, τα σφυρίγματα των διαιτητών συνέχιζαν να εκνευρίζουν τους γηπεδούχους, το επιμέρους πήγε στο 3-8, με δύο σερί τρίποντα των Κουκ και Λάντενσμπεργκ η διαφορά άνοιξε και πάλι (41-56, 24'). Το έμμεσο τρίποντο του Ελόνου έδωσε ελπίδες (50-60, 27'), αλλά ο Μπάρλοου δεν εκμεταλλεύτηκε το φάουλ που κέρδισε κι έχασε και τις 2 βολές. Ο Ελόνου πέρασε στον πάγκο φανερά εκνευρισμένος με το 4ο φάουλ που του καταλόγισαν οι διαιτητές, οι οποίοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη. Στο 30' η διαφορά έμεινε στο +10 (55-65). Με επιμέρους 10-1 και τους Ξανθόπουλο-Τζέιμς να ηγούνται, η ΑΕΚ κατάφερε να πλησιάσει ξανά στο σκορ (65-66, 34'). Ο Αμερικανός φόργουορντ συνέχισε την δουλειά του (68-70, 36'). Το σερί 11-0, όμως, της Εστουδιάντες δεν άφησε πολλά περιθώρια στους «κιτρινόμαυρους» (68-81, 38'), που έφτασε στην νίκη με 87-79.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εστουδιάντες ευστόχησε σε 9 τρίποντα, είχε 20/28 βολές, ενώ μοίρασε 21 ασίστ, την στιγμή που έκανε 13 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λάντενσμπεργκ και ο Μπράουν είχαν από 26 και 24 πόντους, αντίστοιχα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κουκ είχε 11 πόντους και 9 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπάρλοου δεν ήταν σε καλή ημέρα. Σε 32 λεπτά είχε 0 πόντους!

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 11-0 των Ισπανών στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν η ΑΕΚ πλησίασε στο 68-70.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την γενική εμφάνιση, η Εστουδιάντε τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 15-31, 38-48, 55-65, 79-87.