Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 117-79: Τρίποντη «ραψωδία» με «καυτό» Ράουτινς!

Γιώργος Κούβαρης

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έσπασαν όλα τα κοντέρ έξω από τα 6.75 μέτρα και με 21/33 τρίποντα (!!!) διέλυσαν τον ΠΑΟΚ με 117-79! Εντυπωσιακός ο Ράουτινς με 21 πόντους και 7/8 τρίποντα!

Ακόμα... σκοράρουν τρίποντα οι «πράσινοι» στο κλειστό του ΟΑΚΑ!

Σε μια βραδιά που θα θυμούνται για... πολλά χρόνια στις τάξεις του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν σταμάτησαν να ευστοχούν έξω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων έχοντας 21/33 τρίποντα! Αν μη τι άλλο το ποσοστό είναι εντυπωσιακό, με τον Άντι Ράουτινς να... συστήνεται στην ΕΚΟ Basket League όπως ακριβώς τον... περίμεναν όλοι!

Ο Καναδός γκαρντ τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 7/8 τρίποντα, έχοντας αγωνιστεί μόλις 20 λεπτά! Ουσιαστικά πήρε το ματς που ήθελε και περίμενε, απέκτησε ψυχολογία και πλέον θα περιμένει και τα επόμενα ματς στην EuroLeague. Εξίσου εντυπωσιακός και εύστοχος ήταν και ο Ταϊρίς Ράις με 15 πόντους, 7 ασίστ και 5/6 τρίποντα ενώ η Κωνσταντίνος Παπαδάκης έβαλε τη... δική του υπογραφή στην τελευταία περίοδο με 3/5 τρίποντα.

Ουσιαστικός και σταθερός ο Ντίνος Μήτογλου (17π.), με τον Ρικ Πιτίνο να κάνει rotation και να κρατάει στον πάγκο τους Καλάθη και Παπαπέτρου στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Για τον ΠΑΟΚ ο Σμιθ ήταν εντυπωσιακός με 25 πόντους και 6/10 τρίποντα, ενώ θετικές ήταν οι εντυπώσεις που άφησε και ο Ουίλιαμς που αποκτήθηκε πρόσφατα.

Το ματς

Όπως ήταν «μουδιασμένη» η ατμόσφαιρα από την είδηση του θανάτου του Κόμπι Μπράιαντ, άλλο τόσο... άχρωμο ήταν και το ξεκίνημα του ματς και από τις δύο ομάδες. Ματς χωρίς ρυθμό, χωρίς ένταση, χωρίς τρεξίματα, παρά μόνο παιχνίδι στο «πέντε εναντίον πέντε» και με... πολλά φάουλ. Μάλιστα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 14-15 λίγα μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου, αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων, δεν υπήρχε και ανάλογη συνέχεια.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει σιγά-σιγά τους ρυθμούς και με ένα 7-0 προηγήθηκε με 21-15 πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 26-21. Ο Ράουτινς άφηνε καλές εντυπώσεις, ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά εύστοχος στα μακρινά σουτ. Από τη στιγμή που η εν λόγω ευστοχία συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, άρχισε να... ανοίγει και η ψαλίδα στο σκορ.

Ο Ουίλιαμς, το νέο απόκτημα του ΠΑΟΚ, άφηνε καλές εντυπώσεις ενώ σταθερά καλοί στην επίθεση ήταν οι Σμιθ (11π., στο α' μέρος) και Σόρτερ (7π., στο α' μέρος). Ο Σαρικόπουλος προσπάθησε να κάνει τη ζημιά με τα επιθετικά του ριμπάουντ, αλλά τρία σερί τρίποντα του Ταϊρίς Ράις μετέτρεψαν το 31-27 σε 42-31! Κάπου εκεί άρχισε να γέρνει η πλάστιγγα στη μεριά των γηπεδούχων οι οποίοι έφτασαν τον δείκτη του σκορ και στο +18 (52-34) λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο ο ΠΑΟΚ με επιμέρους 8-2 για το 54-42. Στο πρώτο μισό του ματς, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε 12/23 δίποντα, 8/11 τρίποντα (!!!), 6/9 βολές, 17 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα και 5 λάθη, ενώ ο ΠΑΟΚ 9/21 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 12/16 βολές, περισσότερα ριμπάουντ (21 με 9 επιθετικά) αλλά μόλις 6 ασίστ, όπως επίσης 4 κλεψίματα και 6 λάθη.

Η ποιότητα του Παναθηναϊκού φάνηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Αρχικά ο Παπαπέτρου και στη συνέχεια ο Ντεσόν Τόμας, οδήγησαν την ομάδα τους σε διαφορά 21 πόντων (68-47 στο 24') για πρώτη φορά στο ματς, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Άντι Ράουτινς και με συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο +29 (76-47) τρία λεπτά πριν από το το τέλος της 3ης περιόδου. Η μεγαλύτερη τιμή ήταν το +33 (86-53) η οποία διαμορφώθηκε με buzzer beater τρίποντο του εξαιρετικού Ταϊρίς Ράις με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Μάλιστα οι «πράσινοι» είχαν μέχρι εκείνο το σημείο 14/23 τρίποντα (!!!) ενώ ο ΠΑΟΚ μόλις 5/20!

Στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» συνέχισαν να πυροβολούν κατά... ριπάς το καλάθι του ΠΑΟΚ, με τον Καναδό γκαρντ να μοιάζει... ασταμάτητος! Αποτέλεσμα; Οι «πράσινοι» να τελειώσουν το παιχνίδι με 21/33 τρίποντα και να εκτοξεύσει την διαφορά σε αστρονονικά νούμερα για μια ακόμη «κατοστάρα» στο φετινό πρωτάθλημα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με 21/33 τρίποντα δεν υπάρχει περίπτωση μια ομάδα με περισσότερη ποιότητα και μεγαλύτερο «βάθος» σε σύγκριση με τον αντίπαλό του να χάσει ένα ματς. Οπότε αυτός ήταν και ο λόγος που ο Παναθηναϊκός έκανε...πάρτι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 63-37!

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άντι Ράουτινς ήταν ασταμάτητος με 21 πόντους και 7/8 τρίποντα, ενώ εξαιρετικός και ο Ταϊρίς Ράις με 15 πόντους και 7 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν και πάλι σταθερός με 17 πόντους και 8/11 δίποντα, ενώ ο Κωνσταντίνος Παπαδάκης φρόντισε να κάνει αισθητή την παρουσία του στο ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Απόλλωνας Τσόχλας δεν μπόρεσε να μπει στο κλίμα του αγώνα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το πεντάλεπτο στην δεύτερη περίοδο μεταξύ 14' – 19' όταν ο Παναθηναϊκός με ενα επιμέρους 21-7 μετέτρεψε το 31-27 σε 52-34, παίρνοντας διαφορά 18 πόντων!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ιωάννη Παπαπέτρου με το ένα χέρι στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, ύστερα από ασίστ του Νικ Καλάθη πίσω από το κεφάλι!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός μόνο το πρώτο εξάλεπτο του ματς. Ο ΠΑΟΚ... όλη τη συνέχεια του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 54-42, 86-53, 117-79