Ρέθυμνο - Ηρακλής 69-63: Κρητικοί για playoffs με Φράνκαμπ! (vid)

Νίκος Καρφής

Το Ρέθυμνο (7-9) επικράτησε με 69-63 του Ηρακλή (6-10), ξέφυγε από τις επικίνδυνες θέσεις και κοιτάζει προς τα playoffs, παίρνοντας την 7η σερί εντός έδρας νίκη του. Πρώτος σκόρερ με 19 πόντους ο Φράνκαμπ.

Συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία εντός έδρας το Ρέθυμνο.

Η ομάδα του Ζιάγκου επικράτησε με 69-63 του Ηρακλή, έκανε την 7η σερί νίκη στην έδρα του και ανέβηκε στο 7-9, κερδίζοντας έδαφος στη μάχη των playoffs.

Από την άλλη ο Γηραιός μπήκε σε... περιπέτειες, αφού έπεσε στο 6-10.

Για τους νικητές ο Φράνκαμπ είχε 19 πόντους, ενώ στον αντίποδα 17 είχε ο Σούλερ και ο Καββαδάς πρόσθεσε 15 με 10 ριμπάουντ.

Το ματς

To Ρέθυμνο προηγήθηκε με 11-5 χάρη στο τρίποντο του Φράνκαμπ, όμως ο Ηρακλής δεν πτοήθηκε και πέρασε μπροστά με τον Σούλερ για το 15-16 (7'). Ο Φράνκαμπ ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Ο Καμπερίδης έκανε το 33-25 χάρη στο καλάθι του Καμπερίδη στο 14'. Ο Ζάρας μείωσε για το 32-27, με τον Χάρις να γράφει το 36-27. Ο γηραίος πάτησε γκάζι στα τελευταία λεπτά και με σερί 10-0, έγραψε το 36-37 με τον Ζάρα στο 20'. Το Ρέθυμνο είχε 6/12 τρίποντα στο ημίχρονο.

Ο Χάρις έκανε το 46-44 για τους γηπεδούχους, με τον Χάνλαν να μειώνει σε 52-51. Ο Τέπιτς σκόραρε για το 54-53 στο 30'.

Με τρίποντο του Χριστοδούλου έγινε το 60-53 για την ομάδα του Ζιάγκου. Ο Χριστοδούλου σκόραρε για το 66-59 στο 38'. Ο Καββαδάς έγραψε το 66-61 στα 41 δευτερόλεπτα. Με νέο καλάθι του Έλληνα σέντερ έγινε το 67-63. Ο Φράνκαμπ πήγε στις βολές στα 12 δευτερόλεπτα, έβαλε 2/2 για το 69-63 και καθάρισε το ματς,

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Ρέθυμνο είχε 11/26 τρίποντα, 16/20 βολές και κράτησε την ψυχραιμία του στα τελευταία λεπτά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φράνκαμπ ήταν για άλλο ένα ματς καθοριστικός, αφού μέτρησε 19 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Χάρις με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά και ο Χριστοδούλου με 11 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ζάρας είχε 5 πόντους με 2/8 σουτ και σίγουρα η ομάδα του αλλά και ο ίδιος θα περίμενε περισσότερα από τον εαυτό του.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Φράνκαμπ έκανε το 69-63 με 2 βολές στα 12 δευτερόλεπτα και καθάρισε τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα το Ρέθυμνο, ο Ηρακλής το 4/16 τρίποντα και τα 13 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-37, 54-53, 69-63