Ιωνικός Νικαίας - Προμηθέας 69-73: Αγχωτική επιστροφή στις νίκες για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε του Ιωνικού Νικαίας με 69-73 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα κι επέστρεψε στις νίκες μετά το 0/2 απέναντι σε Λάρισα και Μπρέσια.

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League, ο Προμηθέας Πατρών κλείδωσε την 11η εφετινή νίκη του από τη γραμμή των βολών και πλέον στρέφεται στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Όλντενμπουργκ (15/1) για το EuroCup.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας Πατρών ήταν... τραγικά άστοχος στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης στο «Σοφία Μπεφόν», ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 7 πόντους και 3/19 σουτ εντός πεδιάς (3/14 δίποντα, 0/5 τρίποντα)! Σε ό,τι αφορά τον Ιωνικό Νικαίας, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Βαγγέλης Σακελλαρίου σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 16-5 στο 8:21.

Εν συνεχεία ο Τζόουνς έκανε το 20-14 όμως οι Πατρινοί αντέδρασαν, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έτρεξαν σερί 8-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ρόμπινσον (20-22, 13:44), κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ τους 32-33. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνέχισε στο ίδιο τέμπο, έκανε επιμέρους σκορ 13-24 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 45-57 στο 30' ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους!

Ο Ιωνικός άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 11-0 μειώνοντας σε 56-57 με τις 2/2 βολές του Τζόουνς στο 33:52 κι ανέκτησε το προβάδισμα με τον Σακελλαρίου (60-59)! Ο Μάντζαρης ευστόχησε σε τρίποντο για το 64-69, ο Σακελλαρίου διαμόρφωσε το 66-69 όμως αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις και ακολούθως ο Μάντζαρης με 1/2 βολές ανέβασε τη διαφορά στο +4 (66-70) στα 30" για το τέλος.

Εν τέλει ο Προμηθέας «κλείδωσε» τη νίκη από τη γραμμή των βολών, επικρατώντας με σκορ 69-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι παίκτες του Προμηθέα είχαν καλύτερες επιλογές στα κρίσιμα σημεία και άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης βοήθησε τον Προμηθέα με 15 πόντους (3/7 δίποντα, 3/5 δίποντα), 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 29:04.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κάλαχαν έμεινε στους 4 πόντους με 2/5 δίποντα, 1 λάθος και 2 ασίστ σε 20:03.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης μέτρησε 17 πόντους και 7 ασίστ σε 32:30.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Προμηθέα στα τελευταία λεπτά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα ποσοστά στις βολές, 12/19 ο Ιωνικός (63%) και 7/15 ο Προμηθέας` (46%).

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 32-33, 45-57, 69-73.