Παναθηναϊκός – Λαύριο 105-74: «Ξεμπούκωσε» και τώρα θέλει το 2/2! (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, έκανε μια... καλή προπόνηση ενόψει της «διαβολοβδομάδας» στην EuroLeague κερδίζοντας εύκολα το Λαύριο με 105-74.

Ύστερα από δύο σερί ήττες εντός και εκτός συνόρων από ΑΕΚ και Αρμάνι Μιλάνο αντίστοιχα, ο Παναθηναϊκός έψαχνε ένα ματς για να... ξεμπουκώσει και να πάρει ψυχολογία ενόψει της δύσκολης εβδομάδας που έρχεται στην EuroLeague με τα δύο σερί εντός έδρας ματς με Μπάγερν Μονάχου και Ζάλγκιρις Κάουνας.

Χωρίς να πατήσει ιδιαίτερα το πόδι στο γκάζι, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έφτασε στην εύκολη επικράτηση απέναντι στο Λαύριο με... νέα «κατοστάρα» εντός των συνόρων (105-74) έχοντας πολύ καλά ποσοστά και τον Αμερικανό προπονητή να κάνει και... συντήρηση σε ορισμένους παίκτες όπως οι Καλάθης και Τόμας. Βέβαια δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο με τον Παπαπέτρου και αυτό ελλείψει του Ουέσλι Τζόνσον, ο οποίος είχε ενοχλήσει στο γόνατο και έμεινε εκτός ματς.

Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν και ο καλύτερος του παρκέ με 25 πόντους, ενώ εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Μήτογλου (11π., 13ριμπ.) και του... δημιουργού Ράις (10 ασίστ).

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από το Λαύριο, αν και για έξι λεπτά οι παίκτες του Σερέλη προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικοί. Οι πράσινοι» είχαν διαφορά μόλις ενός τριπόντου (14-11) χωρίς να μπορούν να βρουν ρυθμό μέσα στο ματς. Η είσοδος του Νίκου Παππά έδωσε αυτό που έλειπε από τον Παναθηναϊκό, δηλαδή ενέργεια και «ζωντάνια» και με ένα επιμέρους 11-3 η διαφορά έφτασε τους 11 πόντους (25-14) λίγο πριν από το τέλος του α' δεκαλέπτου (25-17). Στις ανορθογραφίες του «τριφυλλιού» τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν... θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ.

Βέβαια το σκηνικό άλλαξε άρδην στην δεύτερη περίοδο. Η άμυνα του Παναθηναϊκού έγινε πιο επιθετική, η ένταση μεγάλωσε, τα κλεψίματα έγιναν περισσότερα και με αυτόν τον τρόπο οι «πράσινοι» μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και στην επίθεση. Κυρίως στο ανοικτό γήπεδο. Με ένα 14-1 ο δείκτης του σκορ εκτοξεύθηκε στο +21 (39-18) και κάπου εκεί... έπεσαν και οι τίτλοι τέλους του αγώνα. Ο Παπαπέτρου ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο με 16 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή), ο Ντεσόν Τόμας τον ακολουθούσε στην επίθεση (10π., 3/4 σουτ), ενώ οι Ράις (6 ασίστ) και Μήτογλου (7 ριμπάουντ) έκαναν την... βρώμικη δουλειά.

Παρόλα αυτά το Λαύριο είχε 12 επιθετικά ριμπάουντ ύστερα από 20 λεπτά αγώνα (!) αλλά η αστοχία των παικτών (9/24 δίποντα, 2/13 τρίποντα) του Σερέλη σε συνδυασμό με την ευστοχία του Παναθηναϊκού (9/13 δίποντα, 7/17 τρίποντα) και τις 15 ασίστ ήταν τα «κλειδιά» για να φτάσει η διαφορά και στους 23 πόντους (45-22) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (52-31).

Στη συνέχεια και δη με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε... δραματικά από τον Παναθηναϊκό. Περισσότερο συντήρηση δυνάμεων έκανε ενόψει των δύο ματς με Μπάγερν και Ζάλγκιρις με την διαφορά να σταθεροποιείται στους 20 πόντους. Αρχικά έφτασε στο +24 (68-44 και 70-46) ενώ από το Λαύριο οι Άλμαν και Ντάιμ ήταν εκείνοι που προσπαθούσαν να κρατήσουν την ομάδα της στα όρια του ανταγωνισμού. Τελικά η 3η περίοδος έκλεισε στη μεγαλύτερη τιμή της που ήταν οι 30 πόντοι (83-53). Ο Ράις συνέχισε να μοιράζει ασίστ (10ασ.), ο Μήτογλου να μαζεύει ριμπάουντ (13ρ.) και ο Παπαπέτρου να σκοράρει (23π.)

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η διαφορά στα ποσοστά ευστοχίας ήταν τεράστια. Παναθηναϊκός είχε 65% στα δίποντα (21/35) και 44% στα τρίποντα (13/29), την ώρα που το Λαύριο σούταρε με μόλις 20% έξω από τα 6.75 μέτρα (6/30). Επιπλέον είχε 11 ριμπάουντ περισσότερα (42-31), εννέα ασίστ περισσότερες (27-18) και... μεγαλύτερο βάθος ως ομάδα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου τελείωσε το ματς με 25 πόντους έχοντας 5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Οι Ντίνος Μήτογλου (11 πόντοι με 3/3 δίποντα, 5/5 βολές και 13 ριμπάουντ) και Ταϊρίς Ράις (5 πόντοι, αλλά 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ) βοήθησαν με τον δικό τους τρόπο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντεκόζι ήταν αρνητικός με 0/5 σουτ και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και το επιμέρους 14-1 του Παναθηναϊκού, με το οποίο μετέτρεψε το 25-17 του δεκαλέπτου σε 39-18 «καθαρίζοντας» πρόωρα με την υπόθεση της νίκης.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Πολλές, αλλά η εντυπωσιακή πάσα πίσω από την πλάτη του Ταϊρίς Ράις, ο οποίος «σέρβιρε» έτοιμο καλάθι στον Ιωάννη Παπαπέτρου ίσως να ήταν η καλύτερη!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τα 20 λάθη. Το Λαύριο τα δικά του 15 λάθη αλλά τα 24 άστοχα τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 52-31, 83-53, 105-74