Ήφαιστος - Ιωνικός 68-79: «Εκτελεστές» Μαυροκεφαλίδης-Μπαρτ! (vid)

Νίκος Καρφής

Ο Ιωνικός (5-4) πήρε ένα μεγάλο διπλό (68-79) μέσα στη Λήμνο κόντρα στον Ήφαιστο (5-4), έχοντας ως κορυφαίους τους Μαυροκεφαλίδη (29π.) και Μπαρτ (20π.).

Μεγάλο διπλό για τον Ιωνικό στην δύσκολη έδρα του Ήφαιστου.

Η ομάδα του Βετούλα επικράτησε με 79-68 μέσα στη Λήμνο και πλέον οι δύο αντίπαλοι έχουν το ίδιο ρεκόρ στη Basket League (5-4).

Για τους νικητές ο Μαυροκεφαλίδης είχε 29 πόντους με 10/18 σουτ και 6 ριμπάουντ, ενώ καλό ματς έκανε και ο Μπαρτ με 20.

Στον αντίποδα ο Έβανς είχε 17 με 11 ριμπάουντ.

Το ματς

Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν πολύ να βρουν ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τον Δημάκο να κάνει το 4-9 για τον Ιωνικό. Ο Έβανς έκανε το 8-11, αλλά ο Στιθ έγραψε το 10-16 στο 9'.

Η ομάδα του Βετούλα πάτησε γκάζι στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με 17-27 χάρη στον Μπαρτ στα μέσα δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν το ματς μέχρι το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το 28-40. Ο Ήφαιστος είχε 2/13 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ για τον ιωνικό ο Μαυροκεφαλίδης είχε 18 πόντους.

Με το καλάθι του Έβανς έγινε το 36-47 στο 23'. H oμάδα της Λήμνουν βελτιώθηκε και στις 2 πλευρές του γηπέδου και κατάφερε να μειώσει στους 4 (47-51) με τον Μολντοβεάνου στο 27'. Ο Μπαρτ σκόραρε για τρεις και έγραψε το 47-56 για να έρθει ο Χαραλαμπόπουλος και να κάνει το 47-59 στο 29'.

Ο Ήφαιστος επέστρεψε και έκανε το 60-65 με τον Σταμάτη στα μέσα της 4ης περιόδου. O Τσαϊρέλης μείωσε στον πόντο με τον Τσαϊρέλη, 3:30 για το τέλος. Με τρίποντο και φάουλ του Μπαρτ έγινε το 67-74 στο 38'. Ο Μαυροκεφαλίδης εκτέλεσε για τρεις στο 39, έκανε το 67-77 και τελείωσε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ιωνικός είχε 12/26 τρίποντα, μοίρασε παραπάνω ασίστ (19 αντί 12) και βρήκε μεγάλα σουτ με Μαυροκεφαλίδη και Μπαρτ στο τέλος.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μαυροκεφαλίδης με 29 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μπαρτ με 20 πόντους και 4 ασίστ

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Χαραλαμπόπουλος με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ βοήθησε τους φιλοξενούμενος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σμιθ έμεινε χαμηλά στους 4 πόντους, εχοντας 0/4 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη για το 67-77, 1 λεπτό πριν το τέλος

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ιωνικός τίποτα και ο Ήφαιστος το 16/34 δίποντα και το 2ο δεκάλεπτο (16-24) που τελικά στοίχισε.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο και φάουλ του Μπαρτ για το 67-74 που... σκότωσε τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 28-40, 51-62, 68-79