Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 97-87: Νίκη - ανάσα για τον «Ιστορικό», σκόραραν μόνο οι ξένοι!

Ο Πανιώνιος επικράτησε του ΠΑΟΚ με σκορ 97-87 και πήρε τεράστια βαθμολογική και ψυχολογική «ανάσα» ενόψει της συνέχειας, παίρνοντας πόντους μόνο από τους ξένους του.

Μέσα από μία σπουδαία τέταρτη περίοδο στη διάρκεια της οποίας έκανε επιμέρους σκορ 35-19, ο Πανιώνιος πέτυχε σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ, καλύπτοντας ουσιαστικά διαφορά 18 πόντων αφού ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν πίσω με οχτώ. Έτσι έφτασε στην τρίτη νίκη του σε εννιά αγωνιστικές.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Σοφία Μπεφόν», εκεί όπου ο Σαρικόπουλος τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το 8-7 και στη συνέχεια ο Πανιώνιος έκανε σερί 6-0 για το 14-7 στο 5:10 με τον Ντάρεν, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 19-16 με τις βολές του Πάσαλιτς. Ακολούθως ο Σαμάρντο Σάμουελς διαμόρφωσε το 22-21 ωστόσο ο «Δικέφαλος» απάντησε με σερί 8-0 και προηγήθηκε με το υπέρ του 22-29 με 2/2 βολές του Μπεστ.

Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ αντέδρασε άμεσα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 45-44. Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις επιθετικά με τους Ουίγκινς, Μπεστ κι ανέκτησε το προβάδισμα (58-65, 29:02), προηγούμενος με 62-68 στο 30'. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους, μετατρέποντας το... εύθραυστο 77-75 στο 34:24 σε 88-78 στο 36:40, διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε και φτάνοντας στη σπουδαία νίκη με σκορ 97-87.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Πανιώνιος είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κι εκμεταλλεύτηκε τα 17 λάθη του ΠΑΟΚ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σαμάρντο Σάμιουελς είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 τάπα και 7 κερδισμένα φάουλ σε 27:37.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σταύρος Σχίζας είχε 0/2 σουτ εντός πεδιάς, 2 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 7:40.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πάσαλιτς βοήθησε τον Πανιώνιο με 11 πόντους και 7 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση των γηπεδούχων στο τελευταίο πεντάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τα 17 λάθη, ο Πανιώνιος τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 45-44, 62-68, 97-87.