Λάρισα - Ήφαιστος 58-63: Με Σμιθ - Έβανς το «διπλό»! (pics & vid)

Σε τροχιά τετράδας παραμένει ο Ήφαιστος Λήμνου (5-3), που με τους Σμιθ και Έβανς πέρασε (58-63) από την έδρα της Λάρισας (2-6), για την 8η αγωνιστική της EKO Basket League.

Μόλις ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε ο Ήφαιστος στην έδρα της Λάρισας για να πάρει τα... πάνω του και να φύγει τελικά με τη νίκη, σε ένα κλειστό ματς.

Βέβαια, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν εγκατέλειψε στιγμή, αλλά τα τρία σερί άστοχα τρίποντα στο τέλος, δεν της έδωσαν την ευκαιρία να παλέψει έστω στην παράταση, για να πάρει τη νίκη.

Το ματς

Η Λάρισα επέβαλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά, με τον Παπαντωνίου να δίνει μικρό προβάδισμα (11-4, 4'), αλλά οι Σμιθ, Τσαϊρέλης και Μούρτος μείωσαν στο δεκάλεπτο (18-13, 10'0). Ο Λιτλ έκανε σερί για να ισοφαρίσει (18-18, 12'), ο Τσαϊρέλης έδωσε προβάδισμα στον Ήφαιστο (18-22, 14') και το κράτησε στο ημίχρονο (25-31, 20').

Ο Σμιθ το πήρε πάνω του (32-40, 24'), για να δώσει ο Έβανς διψήφια διαφορά στην ομάδα της Λήμνου (35-45, 26') και ο πρώτος να κάνει το 40-47 στο 30'. Φλόιντ και Παπαντωνίου πλησίασαν ξανά (45-47, 32'), αλλά ο Ήφαιστος έκανε σερί για το 45-54 (34'). Παρκς και Μπερχανεμέσκελ δεν το έβαλαν κάτω (51-54, 38'). Ο Έβανς έκανε το 53-57 με 1/2 βολές, και ο Χίκι «εκτέλεσε» για το 56-57 (39'). Ο Σμιθ με βολές επισφράγισε το τελικό 58-63 (40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ήφαιστος είχε καλύτερο ποσοστό στα δίποτνα (38%) και πήρε 30 πόντους στη ρακέτα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σμιθ είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ο Έβανς είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Λιτλ είχε 9 πόντους και ο Τσαϊρέλης 8 και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χίκι προσπάθησε να βοηθήσει στο τέλος, αλλά είχε 1/10 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 56-59 στα τελευταία δευτερόλεπτα, Παπαντωνίου, Χίκι και Χάρις αστόχησαν κατά σειρά από τα 6.75μ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες τα τρίποντα! Η Λάρισα είχε 7/40 και ο Ήφαιστος 5/21!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Τερέλ Παρκς για το 49-54 (35').

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 25-31, 40-47, 58-63.