ΑΕΚ - Πανιώνιος 91-61: «Κιτρινόμαυρο» show στο ΟΑΚΑ! (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου

Μια ορεξάτη ΑΕΚ (2-4) έκανε... ό,τι ήθελε κόντρα στον Πανιώνιο (2-4) μέσω της άμυνας και της επίθεσης, και πανηγύρισε μια άνετη νίκη (91-61), για την 6η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Τρομερή εμφάνιση από Γιαννόπουλο (17π., 5/9τρ., 5ρ., 4κλ.)

Επιστροφή στις νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα για την ΑΕΚ!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έβγαλε διάθεση κόντρα στον Πανιώνιο και με «όπλα» της την άμυνα και την επίθεση, έφτασε σε μια πανεύκολη νίκη (91-81).

Οι «κιτρινόμαυροι» επέβαλαν από την αρχή σχεδόν τον ρυθμό τους κι έφτασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή λίγο πριν το φινάλε ( +33, 91-58).

Για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, ο Λαμπρόπουλος ολοκλκήρωσε το ματς με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Το ματς

Μετά από ένα... μουδιασμένο ξεκίνημα, η ΑΕΚ έκανε σερί 8-0 και από το 4-4 (2') βρέθηκε στο 12-4 (5'), με τρίποντο του Σαντ-Ρος. Σάμουελς και Λαμπρόπουλος μείωσαν (12-9, 6'), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» έπαιζαν καλή άμυνα, συνέχιζαν να ευστοχούν κι ανάγκασαν τον Πανιώνιο σε 7 λάθη, φτάνοντας στο 24-11 στο 10'. Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ πάτησε κι άλλο το... γκάζι, με τους Γιαννόπουλο, Τολιόπουλο και Χρυσικόπουλο να δίνουν διαφορά 22 πόντων στο ματς (34-12, 12'). Οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν με σερί 7-0 (37-22, 15'), αλλά Ματσιούλις και Γιαννόπουλος έδωσαν προβάδισμα 25 πόντων (53-28, 19') στην ΑΕΚ, με τον Καμπερίδη να «γράφει» το 53-31 με τρίποντο για το ημίχρονο (20').

Στην τρίτη περίοδο, ο Πανιώνιος έκανε ένα μικρό ξέσπασμα (2-10 επιμέρους) και με τρίποντα των Μάρτιν και Λαμπρόπουλου, μείωσε σε 58-45 (25'). Ο Σάμουελς δεν «αξιοποίησε» (1/4 βολές) τα δύο φάουλ του Σλότερ (ένα αντιαθλητικό, 63-48, 27') και ο Σαντ-Ρος με τρίποντο και την καλή του άμυνα, αλλά και ο Κακλαμανάκης με το πρώτο του καλάθι, έκαναν το 72-50 στο 30'. Γιαννόπουλος και Σαντ-Ρος με τρίποντα κράτησαν την διαφορά (78-56, 34'). Ρογκαβόπουλος, Τολιόπουλος, Κακλαμανάκης και Χρυσικόπουλος «έγραψαν» το +33, για να κάνει ο Ντόρις το τελικό 91-61 (40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ είχε καλύτερα ποσοστά στα σουτ, ειδικά από την περιφέρεια (48%, 12/31), πήρε 12 επιθετικά ριμπάουντ και πήρε 24 πόντους από τα 19 λάθη του Πανιωνίου.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιαννόπουλος μέτρησε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα και ο Σαντ-Ρος 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Γιάνκοβιτς έπαιξε πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του και είχε 10 πόντους και ο Γκίκας (9π.) βοήθησε στην δημιουργία (4ασ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΜακΓκιλ έδωσε μεν τις περισσότερες ασίστ στην ομάδα του (4), αλλά επιθετικά δεν έκανε τίποτα σε περίπου 25 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της στον αγώνα από την πρώτη περίοδο κι ακόμα κι όταν αντέδρασε για διαστήματα ο Πανιώνιος, μέσω της άμυνας και της δημιουργίας, κράτησε την διαφορά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου που ο Πανιώνιος έβγαλε αντίδραση και τον άφησε να κάνει σερί, και οι «κυανέρυθροι» τα 19 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εκπληκτικό κάρφωμα του Λίνου Χρυσικόπουλου στην πρώτη περίοδο!