Προμηθέας - Περιστέρι 64-60: Οι Πατρινοί τους έσπασαν το αήττητο στην Basket League (vid)

Ο Προμηθέας Πατρών σούταρε 36 τρίποντα κι επικράτησε του Περιστερίου winmasters με 64-60, υποχρεώνοντας την ομάδα των δυτικών προαστίων στην πρώτη ήττα της στην EKO Basket League.

Ο Προμηθέας παρατάχθηκε δίχως τον Δημήτρη Αγραβάνη ενώ το Περιστέρι δεν υπολόγιζε στους Μόρισον και Σαλούστρο. Εν τέλει οι Πατρινοί κατέκτησαν το ροζ φύλλο τελειώνοντας τον αγώνα με 10/26 δίποντα και 11/36 τρίποντα, με τον Μπαμπ να σκοράρει σε κρίσιμα σημεία πίσω από τα 6μ.75.

Ο αγώνας

Οι Πατρινοί άρχισαν τον αγώνα με μεγάλη αστοχία πίσω από τα 6μ.75, έχοντας 1/6 τρίποντα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το Περιστέρι και είδαν την ομάδα του Ηλία Ζούρου να προηγείται με 3-7 στο 4:06. Ο Προμηθέας Πατρών αντέδρασε άμεσα και πήρε κεφάλι στο σκορ με τα συνεχόμενα τρίποντα των Χολ και Φίλερ για το 11-9 στο 7', κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 19-16. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι μέτρησαν 5/13 τρίποντα, 6 επιθετικά ριμπάουντ και 7 ασίστ, έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Φίλερ (6π.), Λίποβι (5π.) και Χολ (5π.) και υποχρεώνοντας το Περιστέρι σε 6 λάθη.

Στη συνέχεια ο Ρόμπινσον πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 32-27 στο 15:17 όμως το Περιστέρι απάντησε με σερί 6-0 για το 32-33, ισοφαρίζοντας στο 38-38 του ημιχρόνου με το τρίποντο του Βασίλη Ξανθόπουλου από τη γωνία. Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στην τρίτη περίοδο που έκλεισε με επιμέρους σκορ 8-9 για το 46-47 στο 30'. Προμηθέας και Περιστέρι συμβάδιζαν στο σκορ ενώ ο Μπαμπ σκόραρε για τρεις έπειτα από το αρχικό 0/4 και ισοφάρισε σε 56-56. Ο Γκρέι έδωσε το προβάδισμα στους «κυανοκίτρινους» από τη γραμμή των βολών για το 59-60 στα 63" για το τέλος.

Ο Μπαμπ ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 62-60 και ο Ρόμπινσον έκανε το τελικό 64-60 με 2/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας επέμεινε στο μακρινό σουτ και είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε ενώ εκμεταλλεύτηκε τα «νεκρά» επιθετικά διαστήματα του Περιστερίου.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο νεοαποκτηθείς Ρόμπινσον μέτρησε 16 πόντους με 4/4 βολές, 0/2 δίποντα και 4/6 τρίποντα σε 19:45.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σμιθ δεν κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά το Περιστέρι, έχοντας 0/3 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Έλις είχε 8 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 20:38.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση του Προμηθέα στα τελευταία λεπτά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τα 25 χαμένα τρίποντα, το Περιστέρι τα άστοχα σουτ στο τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το δεύτερο τρίποντο του Μπαμπ στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-38, 46-47, 64-60