ΠΑΟΚ - Λάρισα 87-61: Ο ένας τα έβαζε, ο άλλος τα... έσπαγε! (vid)

Νίκος Καρφής

Ο ΠΑΟΚ έκανε... περίπατο κόντρα στη Λάρισα, επικρατώντας με 87-61, σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι ήταν απελπιστικά άστοχοι (21/66 εντός πεδιάς). Κορυφαίος Σμιθ με 24 πόντους.

Την πρώτη του νίκη στην ΕΚΟ Basket League έκανε ο ΠΑΟΚ που... καθάρισε με 87-61 την Λάρισα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/15 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ σούταραν με 21/66 σε όλο το ματς.

Για τους νικητές ο Σμιθ είχε 24 πόντους. Στον αντίποδα ο Μπερχανέμεσκελ μέτρησε 22 πόντους.

Η ομάδα του Φλεβαράκη άφησε πίσω της την ήττα από τον Άρη στην πρώτη αγωνιστική.

Το ματς

O ΠΑΟΚ έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι στο ξεκίνημα και κατάφερε να ξεφύγει με 16 πόντους (19-3) στο 7' χάρη στο καλάθι του Σχίζα. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Λάρισας ήταν να μειώσει σε 19-5 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Μέχρι εκείνη τη στιγμή η Λάρισα σούταρε με 1/15 εντός πεδιάς.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο, αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 31-11 με το δίποντο του Ουίγκινς. Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στο ημιχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-22. Η ομάδα του Φλεβαράκη είχε 1/12 τρίποντα, ενώ το σύνολο του Φραγκιά σούταρε με 1/15 τρίποντα.

Με το καλάθι του Χάμιλτον οι Λαρισαίοι μείωσαν σε 47-33 στο 24', αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα και με τον Σαρικόπουλο πήγε τη διαφορά στο +18 (56-38). Ο Σμιθ κατάφερε να δώσει αέρα 20 πόντων (60-40) στον δικέφαλο του Βορρά.

Η κατάσταση δεν γινόταν να αλλάξει, με την ομάδα του Φλεβαράκη να φτάνει σε μια άνετη επικράτηση και να παίρνει την πρώτη της νίκη στην EKO Βasket League μετά την ήττα από τον Άρη στην 1η αγωνιστική.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ επέβαλλε τον ρυθμό του από το ξεκίνημα (19-5), είχε παραπάνω ριμπάουντ (47 αντί 32) και ασίστ 19 αντί 11), ενώ υποχρέωσε την Λάρισα να σουτάρει με το απογοητευτικό 21/66 εντός πεδιάς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σμιθ ήταν ο κορυφαίος του ματς, καθώς τελείωσε με 24 πόντους σε μια εντυπωσιακή εμφάνιση.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρέινολντς είχε μόλις 3 πόντους με 1/7 σουτ και δεν βοήθησε.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νόουλς πέτυχε double double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, όντας καθοριστικός

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σμιθ έκανε το 72-48 στο 34' και κάπου εκεί όλοι κατάλαβαν πως ούτε με θαύμα δεν γυρνάει αυτό το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τίποτα, ενώ η Λάρισα το 21/66 εντός πεδιάς, το 6/28 τρίποντα και το κακό πρώτο δεκάλεπτο (19-5).

Τα δεκάλεπτα: 19-5, 39-22, 62-43, 87-61