Προμηθέας - Ιωνικός 87-80: Φτιάχνουν σερί οι Πατρινοί (vid)

Ο Ιωνικός Νικαίας (0-2) έβαλε δύσκολα στον Προμηθέα (2-0) όμως οι Πατρινοί επικράτησαν με σκορ 87-80 πριν από την εντός έδρας αναμέτρηση με τη Μονακό για το EuroCup (9/10).

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά φτιάχνει σερί στο πρωτάθλημα, φτάνοντας στη νίκη επί του Ιωνικού που παραμένει χωρίς νίκη στην EKO Basket League,

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο ΔΑΚ Τόφαλος, εκεί όπου ο Δημήτρης Αγραβάνης ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 17-12 στον 6:25, ο Κατσίβελης ανέβασε τη διαφορά στο +6 (26-20) και ο Προμηθέας έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 28-25. Το τρίποντο του Φίλερ έκανε το 33-27, ο Μπαμπ σκόραρε για το 38-35 όμως ο Ιωνικός Νικαίας απάντησε με σερί 0-6 και πήρε κεφάλι στο σκορ με 38-41 με τον Μαυροκεφαλίδη!

Ο ίδιος έκανε το 40-44 με 2/2 βολές ενώ ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 48-47 με το κάρφωμα του Έλις. Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο και προηγήθηκαν με +8 (67-59) με το τρίποντο του Δημήτρη Κατσίβελη ωστόσο ο Ιωνικός έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 82-80 με το layup του Μπαρτ στα 43" για το φινάλε! Οι Πατρινοί άντεξαν στην πίεση κι έφτασαν στη νίκη με 87-80, κάνοντας το 2/2 στην EKO Basket League κι αφήνοντας τον Ιωνικό στο 0/2.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας μοίρασε 23 ασίστ κι έκανε μόλις 8 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δημήτρης Κατσίβελης ηγήθηκε επιθετικά των Πατρινών με 20 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή μέρα ο Λίποβι με 0/5 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 11 όντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση των Πατρινών όταν ο Ιωνικός προσπέρασε στο σκορ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τα 21 χαμένα τρίποντα, ο Ιωνικός τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 28-25,48-47, 69-65, 87-80.