Ήφαιστος - Ρέθυμνο 66-50: Νικηφόρο ξεκίνημα με εντυπωσιακό Σμιθ (pics & vid)

Νίκος Καρφής

O Ήφαιστος δεν συνάντησε πρόβλημα κόντρα στο Ρέθυμνο και μπήκε με το... δεξί (66-50) στη Basket League. Πρώτος σκόρερ ο εντυπωσιακός Σμιθ.

Το... όπλο του Ηφαίστου για ακόμη μια σεζόν φαίνεται πως θα είναι η έδρα του.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 66-50 του Ρεθύμνου μέσα στη Λήμνο και ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία της στη Basket League.

Οι Κρητικοί έχασαν την συγκέντρωση τους στο 2ο ημίχρονο, ενώ ήταν πολύ άστοχοι (16/50 εντός πεδιάς).

Για τους νικητές κορυφαίος ο φοβερός Σμιθ με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα του Ζιάγκου ο Φράνκαμπ είχε 11.

Το ματς

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 0-4 με το καλάθι του Χάρις, αλλά ο 'Ηφαιστος πήρε γρήγορα το προβάδισμα με το έμμεσο τρίποντο του Μούρτου για το 9-8 στο 5'. Καμιά ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Κουρέπη να γράφει το 16-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Mε ένα επιμέρους 2-9, η ομάδα της Κρήτης έκανε το 18-27 χάρη στο καλάθι του Μαραγκάκη. Το σύνολο από τη Λήμνο αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε με τον Γκίλμπερτ στο 17'(30-30). O Moλντοβεάνου ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου (32-30). Ο Ήφαιστος είχε 2/16 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά, ενώ το Ρέθυμνο σούταρε με 6/16.

Με τον Σμιθ να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των Κρητικών, ο Ήφαιστος ξέφυγε για 6 (47-41 στο 26'). Oι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και με τον Χαριτόπουλο έγραψαν το 51-42 στο 28'.

Η ομάδα του Μανωλόπουλου πάτησε γκάζι στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με 58-46 με τον Χαριτόπουλο. Οι νησιώτες δεν απειλήθηκαν στη συνέχεια και με κορυφαίο τον Σμιθ, έφτασαν στη νίκη, μπαίνοντας με το δεξί στη Basket League. O Πελεκάνος διαμόρφωσε το τελικό 66-50.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές είχαν 23/32 δίποντα, ενώ έκαναν λιγότερα λάθη (7 αντί 14).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σμιθ ήταν ο κορυφαίος του ματς με 20 πόντους (9/14 σουτ) και 9 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τσαϊρέλης μέτρησε 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, κάνοντας καλό ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκάρετ ήταν άστοχος με 2 πόντους και 0/6 και δεν βοήθησε την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σμιθ έγραψε το 64-50, 2:30 λεπτά για το τέλος και το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να επιστρέψει.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι νικητές το 4/25 τρίποντα, ενώ οι ηττημένοι το 16/50 εντός πεδιάς, τα 14 λάθη και το κακό 2ο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-30, 51-42, 66-50.