Περιστέρι - Ηρακλής 75-59: Ζήτημα ανωτερότητας (pics & vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Το Περιστέρι (1-0) άρχισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στην εφετινή Basket League, επικρατώντας του Ηρακλή (0-1) με 75-59.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο όμως το Περιστέρι άντεξε στην πίεση και κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα του κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 19-10, υποχρεώνοντας τον Ηρακλή σε 4/16 σουτ εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα. Ο «Γηραιός» δεν κατάφερε να βρει λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (1/9 τρίπ.) κι έκανε 5 λάθη κόντρα στην ομάδα των δυτικών προαστίων που παρουσίασε πολυφωνία στην επίθεση και είχε ως κορυφαίο σκόρερ τον Ουίλιαμ Χάτσερ (6π.).

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με σερί 5-0 για το Περιστέρι που προηγήθηκε με +14 με τον Στίβεν Γκρέι (24-10, 11:47) και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-25 χάρη στο τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου απέναντι στον Ηρακλή που στηρίχθηκε επιθετικά στα ξεσπάσματα του Όλι Χάνλαν (9π.). Το layup του Γκρέι ανέβασε τη διαφορά στο +17 (42-25, 21:13), οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν μειώνοντας σε 45-35 με τον Χάνλαν όμως το Περιστέρι άντεξε στην πίεση και προηγήθηκε με 58-43 στο 30' με το τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με επιμέρους σκορ 5-14 για τον Ηρακλή (63-57, 34:40) όμως το τρίποντο του Χάτσερ και η βολή του Γκρέι ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (67-57, 36:08) για τους γηπεδούχους που τη διατήρησαν ως το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 75-59.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι υποχρέωσε τον Ηρακλή σε 22 λάθη και μοίρασε 20 ασίστ αντί 12 των φιλοξενούμενων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλιαμ Χάτσερ είχε καθοριστική συμβολή στην πρώτη νίκη του Περιστερίου, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 12 πόντους και 7 ασίστ σε 27:09.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκάρετ δεν κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά τον Ηρακλή, έχοντας 2 πόντους με 1/3 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζαμάρ Μπλέικ βοήθησε το Περιστέρι με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ στα 19:21 που έμεινε στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: O Ηρακλής έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 63-57 στο 34:40 όμως το Περιστέρι έχτισε γρήγορα διψήφια διαφορά την οποία διατήρησε ως το φινάλε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ηρακλής τα 22 λάθη, το Περιστέρι τα «νεκρά» διαστήματα που επέτρεψαν στον «Γηραιό» να γυρίσει από το -17.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 38-25, 58-43, 75-59.