Εξαιρετικός ο ΠΑΟΚ για τρία δεκάλεπτα, κέρδισε (86-72) την Οχρίντ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Οχρίντ σε φιλικό παιχνίδι στη Βουλγαρία με 86-72, βασιζόμενος στην επιθετική πολυφωνία του αλλά και την κυριαρχία κάτω από τα καλάθια.

Πέντε παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων για τον ΠΑΟΚ ο οποίος σταθερά στο παιχνίδι είχε ποσοστό ευστοχίας στο μακρινό σουτ άνω του 40%, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 10/21 προσπάθειες. Κυρίως όμως ήταν κυρίαρχος στη ρακέτα μαζεύοντας 22 επιθετικά ριμπάουντ.

Ο ΠΑΟΚ απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έχοντας λύσεις στην επίθεση από τον Τζεκουάν Λιούις καθώς προηγήθηκε με 14-8 με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. Στην εξίσωση μπήκε στη συνέχεια και ο Σταύρος Σχίζας και στο τέλος της περιόδου η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 27-15. Με την άμυνα σταθερά σε καλό επίπεδο κι έχοντας παράλληλα πλουραλισμό στον τρόπο εκτέλεσης (είτε από μακρινή απόσταση με τον Σμιθ, είτε μέσα από τη ρακέτα με τον Νόουλς), η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη αύξησε τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (48-31).

Ο Δικέφαλος σούταρε με καλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6.75, κυρίως όμως διατήρησε την κυριαρχία του κάτω από τα καλάθια – μάζεψε 21 επιθετικά ριμπάουντ – κι έτσι η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο (62-42, 25’) για να κλείσει στο +28 (76-48, 30’). Στην τελευταία περίοδο, η Οχρίντ απλά μείωσε τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 48-31, 76-48, 86-72

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Μαργαρίτης 2, Καρράς 2, Σαρικόπουλος 6, Μπεστ 12 (2), Χατζηνικόλας 3 (1), Τσόχλας 2, Σχίζας 13(2), Νόουλς 16, Εγεκέζε, Ουίγκις 5 (1), Σμιθ 11 (3), Λιούις 14 (1).

ΟΧΡΙΝΤ (Ιλιέφσκι): Λεφκόφσκι 3 (1), Μέκις 4 (1), Πενόφ 8 (1), Αγιουκούα 8, Μιχαΐλοβιτς 17 (5), Μιγιάτοβιτς 18 (4), Τζάκσον 6 (2), Μλαντένοβιτς 4, Στεργιόφ 4.