ΑΕΚ - Περιστέρι 91-83: «Καθάρισε» με Ξανθόπουλο! (pics & vid)

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος «έλαμψε» στον τρίτο μικρό τελικό μεταξύ ΑΕΚ και Περιστερίου Βίκος Cola, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του (91-83) στην παράταση. Την ευκαιρία να τελειώσουν τη σειρά έχουν οι «κιτρινόμαυροι» το Σάββατο (15/06, 19:00).

Μπορεί οι μικροί τελικοί να χαρακτηρίζονται «αδιάφοροι», αλλά ΑΕΚ και Περιστέρι Βίκος Cola έχουν βαλθεί να δώσουν ενδιαφέρον και αγωνία στις αναμετρήσεις τους.

Σε ένα ματς που είχε σε όλη του τη διάρκεια κλειστό σκορ, οι ομάδες πάλευαν για τη νίκη, με τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν τη νίκη στην παράταση (91-83), χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση του Βασίλη Ξανθόπουλου.

Ο Μπέντιλ είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με ελάχιστα δευτερόλεπτα να απομένουν στην κανονική διάρκεια, αλλά δεν τα κατάφερε. Παρόλα αυτά, προκάλεσε... προβλήματα με 13 πόντους, όσους είχε ο Γκρέι και ο Σκορδίλης (+8ρ).

Ο δανεικός από την ΑΕΚ στο Περιστέρι, Γιάννης Αγραβάνης, εντυπωσίασε κι έφτασε τους 14 πόντους.

Τέταρτο ματς το Σάββατο (15/06, 19:00) στο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Το ματς

Το Περιστέρι Βίκος Cola μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς, κυκλοφόρησε καλά την μπάλα και με τους Αγραβάνη, Γκρέι πήρε ένα μικρό προβάδισμα (11-16, 9'), για να κάνει ο Μωραΐτης το 14-17 (10') με τρίποντο στη λήξη της περιόδου. Οι Αμερικανοί των φιλοξενούμενων είχαν τον έλεγχο (20-27, 15'), με τον 20χρονο δανεικό από την ΑΕΚ παίκτη να κάνει το +8 για το Περιστέρι (22-30, 16'). Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος και Σάκοτα βρήκαν λύσεις (30-31, 17'), ο Εμπάκουε έβαλε την ΑΕΚ μπροστά (37-34, 19'), για να μειώσει ο Σκορδίλης στο ημίχρονο (37-36, 20').

Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό (47-47, 25'), οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στο +7 με τον Χάντερ (54-47, 26'), ο Αγραβάνης συνέχιζε να εντυπωσιάζει (58-55, 28'), όπως και ο Μπέντιλ που κάρφωσε για το 62-60 (30'). Ο Μπέντιλ ισοφάρισε με 2/2 βολές (64-64, 33'), αλλά ο Ξανθόπουλος ευστόχησε δις από τα 6.75μ (70-67, 36'), όπως και ο Γιορκ (73-68, 37'). Γκρέι και Βασιλόπουλος... απάντησαν επίσης με τρίποντα (73-75, 38'), όπως και ο Γιαννόπουλος (76-76, 39'). Ο 29χρονος φόργουορντ έκανε το 77-77 με 1/2 βολές, η ΑΕΚ έπαιξε καλή άμυνα στον Μπέντιλ, αλλά ο παίκτης του Περιστερίου μάζεψε κι έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, όπως και οι «κιτρινόμαυροι» και το ματς πήγε στην παράταση.

Σάκοτα, Ξανθόπουλος και Χάντερ έκαναν το 84-80 (42'), αλλά ο Μπέντιλ μείωσε με τρίποντο (84-83, 43'). Ο «Ξανθό» ευστόχησε πάλι πίσω από τα 6.75 (89-83, 44'), με τον Χάντερ να κάνει το τελικό 91-83 με 2/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ χρειάστηκε για ακόμα μια φορά τα τρίποντα, τα οποία την έβαλαν μέσα στο παιχνίδι, με εκείνο του Ξανθόπουλου να είναι καθοριστικό στην παράταση.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Ξανθόπουλος ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους (5/6τρ.), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ακολούθησε ο Γιαννόπουλος με 16 πόντους (3/6τρ.), 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Χάντερ έφτασε τους 15 πόντους, όλοι στο δεύτερο μέρος του ματς (+ παράταση). Ο Γιορκ πρόσθεσε 13.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Κάλαχαν και Σαντ-Ρος έμειναν στα ρηχά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα τρίποντα έπαιξαν καθοριστικό ρόλο και για τις δύο ομάδες στην τέταρτη περίοδο, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση. Ο Ξανθόπουλος ήταν σε φοβερή ημέρα και «καθάρισε» το ματς με το τρίποντό του (89-83, 44') στην παράταση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα ριμπάουντ και το Περιστέρι τα λάθη.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το buzzer beater του Μωραΐτη στη λήξη της πρώτης περιόδου (14-17), το εντυπωσιακό κάρφωμα του Αγραβάνη για το 56-51, όπως και του Μπέντιλ για το 62-60!

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-36, 62-60, 77-77 (κ.α.), 91-83 (παρ.).