Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Περιστέρι Βίκος Cola 86-66 (vid)

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εύκολα του Περιστερίου Βίκος Cola με 86-66, έκανε το 2-0 στη σειρά και χρειάζεται άλλη μια νίκη για να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος για 17η συνεχόμενη σεζόν.

Μετά τα όσα είδαμε στον πρώτο ημιτελικό της σειράς στο Περιστέρι, λίγο-πολύ ξέραμε τι να περιμένουμε και στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν και πάλι ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όταν και φρόντισε να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης παίρνοντας διαφορά ασφαλείας.

Στη συνέχεια απλά έριξε ρυθμούς και κράτησε δυνάμεις για το 3ο παιχνίδι της σειράς την ερχόμενη Δευτέρα (3/6, 21:00) στο κλειστό του Περιστερίου όπου με νέα νίκη θα «σκουπίσει» την ομάδα των δυτικών προαστίων και θα πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League. Εκεί όπου θα βρεθεί για 17η συνεχόμενη χρονιά διεκδικώντας το 38ο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Το 2-0 ήρθε στο... ρελαντί για τους «πράσινους» οι οποίοι είχαν προηγηθεί και με 23 πόντους διαφορά στην 3η περίοδο (66-43). Έκτοτε δεν χρειάστηκε να κάνουν κάτι... περισσότερο. Μόνο συντήρηση και τίποτε άλλο. Μάλιστα ο δείκτης του σκορ «έδειξε» και στο +25 για τους γηπεδούχους (84-59 στο 38'), με τον κόσμο του Παναθηναϊκού να αποθεώνει τον Αργύρη Πεδουλάκη ο οποίος βραβεύτηκε από την ΚΑΕ κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας.

Ο Ρικ Πιτίνο όχι μόνο έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες, αλλά πήρε σκορ απ' όλους! Άλλωστε του δόθηκε η ευκαιρία για rotation σε αυτό το ματς, με τον Νικ Καλάθη να έχει ένα ακόμα double double με 14 πόντους και 13 ασίστ και τους Παπαπέτρου (12π.), Τόμας (12π.) και Λάνγκφορντ (12π.) να ακολουθούν. Από το Περιστέρι πρώτος σκόρερ ήταν ο Σκορδίλης με 17 πόντους, ο οποίος μάζεψε και 8 ριμπάουντ.

Το ματς

Λίγο-πολύ το ξεκίνημα του αγώνα θύμιζε σε μεγάλο βαθμό το πρώτο ματς της σειράς στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» την περασμένη Τετάρτη. Οι δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ο Παναθηναϊκός να κάνει... αναγνωριστικό παιχνίδι ωστόσο όσο περνούσε η ώρα άρχιζε και φαινόταν η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων. Στο πρώτο δεκάλεπτο το Περιστέρι Βίκος Cola ήταν κοντά στο σκορ (19-17) και έδειχνε να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους, τόσο με τον νεαρό Καράμπελα ο οποίος έδειξε για άλλο ένα ματς περίσσιο μπασκετικό θράσσος, όσο και με τον Γάιο Σκορδίλη. Όμως, όπως και στην πρώτη αναμέτρηση, η «ψαλίδα» της διαφοράς άνοιξε στην δεύτερη περίοδο!

Με τα τρίποντα των Παπαπέτρου, Καλάθη και Τόμας «άνοιξε» η άμυνα του Περιστερίου και ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ένα σερί 11-0 με το οποίο πήρε διαφορά 13 πόντων (32-19) στο 14'. Από τη στιγμή που άρχισαν οι «πράσινοι» να... εξαφανίζονται στον ορίζοντα, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν είχε τις λύσεις για να «απαντήσει» στην ανωτερότητα του Παναθηναϊκού. Μάλιστα το επιμέρους σκορ έγινε 31-13, με την διαφορά να φτάνει και τους 20 πόντους (52-32) λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Νικ Καλάθης είχε βρεθεί στα όρια του double-double στο πρώτο μισό του ματς (11π., 9ασ.), ενώ εξαιρετικοί ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου (12π., 3/4δίπ., 1/1τρ., 3/4β.) και ο...συνήθης ύποπτος Ντεσόν Τόμας (12π., 4/7δίπ., 1/2τρ., 1/1β., 5ριμπ.) Από το Περιστέρι την περισσότερη δουλειά έκαναν οι Καράμπελας (7π., 4ασ.) και Σκορδίλης (9π., 4ριμπ.) ωστόσο τα 2/9 τρίποντα του Περιστερίου επηρέασαν την εξέλιξη του ματς. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός είχε σε αυτό το διάστημα καλά ποσοστά (14/24 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6/7 βολές) και υπεροχή στα ριμπάουντ (22-14).

Όπως ήταν λογικό και επόμενο στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι έριξαν ταχύτητα και μετά το +23 (66-43) του 25' άφησαν τελείως το πόδι από το γκάζι και το Περιστέρι μπόρεσε να ψαλιδίσει την διαφορά (66-49) και αυτό της «πράσινης» νωχελικότητας και στις δύο πλευρές του παρκέ. Παρόλα αυτά δεν πλησίασε περισσότερο. Ο Κιθ Λάνγκφορντ το πήρε... προσωπικά και φρόντισε να διατηρηθεί η διαφορά σε υψηλά επίπεδα (80-56 στο 35') μέχρι και τα τελευταία λεπτά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός είχε ένα φοβερό δεύτερο δεκάλεπτο όπου με το 33-17 καθάρισε με την υπόθεση της νίκης. Επιπλέον μέτρησε 20 ριμπάουντ περισσότερα (51-31) ενώ είχε καλά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νικ Καλάθης ήταν και πάλι ο παίκτης-ορχήστρα έχοντας 14 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 13 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και 4 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής. Εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο και οι Παπαπέτρου (12π., 4/6 σουτ) και Τόμας (12π., 5ριμπ.)

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μουράτος δεν μπήκε καθόλου στο πνεύμα του ματς έχοντας 0/5 σουτ σε 13 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν εκείνος που κράτησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα έχοντας 12 πόντους με 3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 18 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 11-0 σερί του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, το οποίο έμελλε να αποδειχθεί καταλυτικό για την εξέλιξη του ματς. Οι «πράσινοι» μετέτρεψαν το «ρευστό» 21-19 του 11' σε 32-19 στο 14' ενώ η διαφορά έφτασε και στο +20 (52-32) λίγο πριν από το ημίχρονο! Ουσιαστικά το επιμέρους των γηπεδούχων ήταν 31-13!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Γαΐου Σκορδίλη μπροστά από τον Παπαγιάννη στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο σέντερ του Παναθηναϊκού «έφαγε» την προσποίηση και όχι μόνο έγινε... poster, αλλά υπέπεσε και σε φάουλ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός την αδράνεια στο αμυντικό low post με αποτέλεσμα ο Σκορδίλης να κάνει... πάρτι, ενώ το Περιστέρι το 22% στα τρίποντα και τα 20 λιγότερα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 52-34, 68-49, 86-66

Περιστέρι Βίκος Cola – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 0-2

1ο ματς: Περιστέρι Βίκος Cola – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 68-91 (0-1)
2ο ματς: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Περιστέρι Βίκος Cola 86-66 (2-0)
3o ματς Περιστέρι Βίκος Cola – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (3/6, 21:00)