ΑΕΚ - Χολαργός 88-75: Δεινοπάθησε, αλλά πέρασε στα ημιτελικά η «Βασίλισσα»! (pics)

Η ΑΕΚ ζορίστηκε ξανά κόντρα στο Χολαργό, αλλά αυτή τη φορά πέτυχε τη νίκη (88-75) που ήθελε, για να βρεθεί στα ημιτελικά της Basket League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πατρών.

Η «ζημιά» έγινε ξανά πίσω από τα 6.75μ, αφού οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη είχαν τρομερή ευστοχία (47%), ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν με... νύχια και με δόντια το προβάδισμά τους στο ματς. Οι παίκτες του Μπάνκι... πάτησαν γκάζι στο δεύτερο μέρος και με τον Σάκοτα ηγέτη και βοήθειες των Λαρεντζάκη και Σαντ-Ρος, έφτασαν στη νίκη.

Ο Κουβανός, μάλιστα, αποχώρησε κουτσαίνοντας πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, αλλά επέστρεψε πάλι στο ματς κι «εκτέλεσε» τον Χολαργό (84-73).

Από την αξιόμαχη ομάδα των Βορείων Προστίων, ξεχώρισαν οι Λοβ (20π.), Τάλτον (16π.), Φιτζπάτρικ (13π.) και Αγκμπελίς (13π.).

Οι «κιτρινόμαυροι» αντιμετωπίζουν στην επόμενη φάση τον Προμηθέα Πατρών, για μια θέση στα τελικά του πρωταθλήματος.

Το ματς

Με την έναρξη του ματς η... αποδιοργανωμένη ΑΕΚ το παίδευε πολύ από τα 6.75μ (0/3τρ.) και ο αποφασιστικός Χολαργός έπαιρνε πόντους στη ρακέτα (4-8, 3'), μέχρι που βρήκε και γρήγορο σκορ από την περιφέρεια με τους Φιτζπάτρικ - Λοβ (6-14, 5'). Οι «κιτρινόμαυροι»... ανάσαναν λίγο με τρίποντα των Σαντ-Ρος και Σάκοτα (16-21, 8'), αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά γρήγορο σκορ από τα 6.75 και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο 20-27 (10').

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ παρουσιάστηκε ελαφρώς διαφορετική κι επέκτεινε το σερί της στο 11-0 (29-27, 14'), παίρνοντας ψυχολογία από το τρίποντο του Σάκοτα και το κάρφωμα του Εμπάκουε. Ο Λαρεντζάκης ήταν εύστοχος από την περιφέρεια (36-31, 16'), όπως και οι Λοβ - Τάλτον (40-38, 18'). Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να λέει 46-44 (20'), μετά τα τρίποντα του Γιορκ και τα καλάθια των Φιτζπάτρικ και Αγκμπελίς.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο (53-44, 22'), αλλά ο Χολαργός συνέχιζε να απειλεί (57-55, 25'). Οι βοήθειες του Χάντερ και του Σάκοτα αποδείχθηκαν σημαντικές, για να κρατήσει ένα μικρό προβάδισμα η «Βασίλισσα» στο 30' (67-61). Ο Σάκοτα «εκτέλεσε» για το 72-63 (32') και η ΑΕΚ έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά μετά τη συνεργασία των Θίοντορ - Εμπάκουε (74-63, 33'). Ο Σαντ-Ρος που αποχώρησε τραυματίας, επέστρεψε κι ευστόχησε σε τρίποντο (84-73, 38'), για να επισφραγίσει τη νίκη (88-75) ο Χάντερ με καλάθια του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ έβαλε τα τρίποντα σε κρίσιμα σημεία, πέτυχε σχεδόν διπλάσιους πόντους στη ρακέτα (42-24), βελτιώθηκε στα ριμπάουντ κι έδωσε περισσότερες ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντούσαν Σάκοτα με την εμφάνισή του κράτησε όρθια την ΑΕΚ. Ολοκλήρωσε το ματς με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Σαντ-Ρος είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Λαρεντζάκης 12 πόντους και 7 ασίστ και ο Χάντερ 13 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Οκερέαφορ έμεινε στα... ρηχά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα τρίποντα του Σάκοτα σε δεύτερη και τέταρτη περίοδο, αλλά και το τρίποντο του Σαντ-Ρος προς το τέλος, έσωσαν την ΑΕΚ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα τρίποντα, ο Χολαργός τίποτα, καθώς έκανε σπουδαία προσπάθεια, κι η εμφάνισή του δεν ήταν για να χάσει με διψήφια διαφορά.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Αγκμπελίς για το 4-6 και η σκαστή πάσα του Θίοντορ στον αιφνιδιασμό για το κάρφωμα του Σαντ-Ρος (51-44).

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 46-44, 67-61, 88-75.