Περιστέρι - ΠΑΟΚ 83-65: Τερμάτισαν δεύτεροι οι γηπεδούχοι

Νίκος Καρφής

Το Περιστέρι επικράτησε εύκολα με 83-65 του ΠΑΟΚ και κατέκτησε την 2η θέση της Basket League. Με Ήφαιστο στα playoffs οι γηπεδούχοι, με Προμηθεά οι φιλοξενούμενοι.

Άνετη νίκη του Περιστερίου με 83-65 κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Πεδουλάκη επικράτησε με 83-65 και θα κοντραριστεί με τον Ήφαιστο στα playoffs. Aπό την άλλη ο ΠΑΟΚ θα παίξει με τον Προμηθέα με μειονέκτημα έδρας.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Καράμπελας με 13 πόντους.

Το ματς

To Περιστέρι κατάφερε να προηγηθεί με 14-10 χάρη στον καλάθι του Μουράτου. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η ομάδα του Πεδουλάκη έγραψε με τον Μπέντιλ το 20-11.

Οι γηπεδούχοι με γκολ-φάουλ του Καράμπελα πήγαν τη διαφορά στο +9 (25-16) στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Πεδουλάκη ξέφυυγε για 14 (35-21) με νέο καλάθι του Καράμπελα στο 14'. Το Περιστέρι έλεγξαν απόλυτα το ματς μέχρι το ημίχρονο και με τον Σκορδίλη έκαναν το 51-37. Στο πρώτο ημίχρονο σούταραν με 7/13 τρίποντα.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, αλλά το Περιστέρι δεν άφησε να συμβεί αυτό, με τον Καράμπελα να κάνει το 74-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι είχε 20 ασίστ αντί 13 του αντιπάλου του, ενώ είχε ξεφύγει με 74-56 στο τρίτο δεκάλεπτο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Καράμπελας με 13 και οι Βασιλόπουλος και Σκορδίλης με 12.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αγραβάνης έπαιξε 13 λεπτά, αλλά έμεινε άποντος.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 74-56 και ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γκρέι είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, κάνοντας καλό ματς.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τίποτα, ενώ οι φιλοξενούμενοι το 31% εντός πεδιάς και τα 13 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 51-37, 74-56, 83-65