Ήφαιστος - Χολαργός 72-70

Ο Ήφαιστος επικράτησε του Χολαργού με 72-70 σε ένα ματς με πολλές χαμένες βολές.

Ο Ήφαιστος «γύρισε» από το -13 και νίκησε τον Χολαργό με 72-70. Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες διαγωνίζονταν σε άστοχες βολές.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να θέλουν να τρέξουν, τον Χολαργό να μην παρασύρεται και αμφότερες τις ομάδες να έχουν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (12-8, 8'). Οι φιλοξενούμενοι με καλάθια των Χόκινς και Λοβ φρόντισαν όχι μόνο να μη χάσουν την επαφή τους με το σκορ, αλά να προσπεράσουν κιόλας (18-19, 14'). Στη συνέχεια Γιάνκοβιτς και Φιτσπάτρικ πήραν τα ηνία στην παραγωγικότητα της ομάδας τους (24-39, 19') κι έτσι πήγαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα προηγούμενοι στο σκορ.

Ο Ήφαιστος μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με βιαστικές επιλογές. Μπορεί αν βρήκε κάποια καλάθια, αλλά ο Χολαργός με ευστοχία πίσω από τα 6.75 φρόντισε να παραμένει μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά πόντων (37-49, 27'). Η πιεστική άμυνα του Σταμάτη άλλαξε την εικόνα των γηπεδούχων πλήρως κι έτσι μείωσαν σε 49-52 (30').

Οι νησιώτες μετά από ώρα είχαν πάρει τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού της αναμέτρησης και με τρίποντο του Φρεϊμάνις πέρασαν μπροστά με 54-52 (32'). Ο Χόκινς με 7 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους πρόσφερε μία μικρή ηρεμία στην ομάδα του (58-59, 34'). Μέχρι το τέλος οι ομάδες συμβάδιζαν μη μπορώντας να πάρουν διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων και απλά ο Ήφαιστος ήταν ελάχιστα πιο ψύχραιμος στον διαγωνισμό άστοχων βολών.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές είχαν 7 περισσότερα ριμπάουντ και 8 περισσότερες ασίστ από τον Χολαργό.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φρεϊμάνις ολοκλήρωσε με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αγκμπελέσε έπαιξε μόλις 8:44 αφού αποβλήθηκε με 5 φάουλ έχοντας 2 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σταμάτης γύρισε μόνος του ματς χάρη στην ασφυκτική του πίεση πάνω στη μπάλα. Κομβική η παρουσία του παρά τα φτωχά στατιστικά του (3π., 1ασ.).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Φρεϊμάνις με τρίποντο έκανε το 69-67, ακολούθησαν άστοχα σουτ εκατέρωθαν και 1/2 βολές από τον Κώττα (69-68, 24'' πριν τη λήξη). Ο Λετονός σέντερ τον μιμήθηκε (1/2) για το 70-68 (19'' πριν τη λήξη). Ο Ηφαιστος έστειλε στις βολές τον Χόκινς και δικαιώθηκε αφού έκανε 0/2, ο Ουίγκινς έκανε ακριβώς το ίδιο (0/2). Ο Χόκινς με 2/2 ισοφάρισε στους 70 πόντους. Ο Χολαργός για κάποιο λόγο έκανε φάουλ με 5'' για τη λήξη και ο Σμιθ με 2/2 χάρισε τη νίκη στον Ήφαιστο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Στο τελευταίο λεπτό και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες από τη γραμμή των βολών.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κόψιμο του Αγκμπελέσε στον Γκότσερ στο 25΄της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 27-37, 49-52, 72-70