Λαύριο - ΑΕΚ 94-100 (παρ.)

Κάτια Πετροπούλου

Τον αποκλεισμό της από την Ευρώπη με νίκη ξεπέρασε η ΑΕΚ (17-5), η οποία επικράτησε του Λαυρίου (6-17) με 100-94, έστω κι αν χρειάστηκε την παράταση για να τα καταφέρει.

Το ματς στο κλειστό του Λαυρίου ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του και η ΑΕΚ - που αγωνίστηκε χωρίς τον Θίοντορ - χρειάστηκε την παράταση για να πανηγυρίσει ένα καλό αποτέλεσμα (94-100) και να παραμείνει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Λυτρωτής ήταν ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος, που ευστόχησε σε τρίποντο, και η τάπα του Σάκοτα στην συνέχεια στον Μιλόσεβιτς.

Άτυχοι ξανά οι «κιτρινόμαυροι», καθώς ο Τσαλμπούρης αποχώρησε τραυματίας στο 24ο λεπτό. Το ίδιο έγινε και με τον Χαραλαμπόπουλο για το Λαύριο στο 34ο λεπτό, αλλά επέστρεψε στην παράταση.

Λαμπ (23π., 3ρ., 3ασ.), Νίξον (18π.), Μπιούφορντ (15π.) και Μιλόσεβιτς (13π., 12ρ.) ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, που έφτασαν ξανά πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη, μετά τον Ολυμπιακό.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, οι δύο ομάδες προσέφεραν γρήγορο κι ωραίο μπάσκετ, με το Λαύριο να πιέζει πολύ και την ΑΕΚ να αντιδρά στη συνέχεια. Αμφότερες πήγαιναν πόντο - πόντο, μέχρι που η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προηγήθηκε (19-14, 7') και κράτησε την διαφορά στο δεκάλεπτο (28-20, 10'), παίζοντας πολύ καλή άμυνα κι εκμεταλλευόμενη τα λάθη της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι πήγαν στο +9 (33-24, 12'), οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν (33-31, 14') και με επιμέρους 9-23, πέρασαν μπροστά (37-43, 17'), για να κάνει ο Χάντερ το 42-49 του ημιχρόνου.

Λαμπ και Μιλόσεβιτς έφεραν το ματς και πάλι στα ίσια (54-54, 23'), αλλά οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έκαναν σερί 8-0 για να φτάσουν στο 54-62 (25'), ενώ «έχασαν» τον Γιώργο Τσαλμπούρη, που αποχώρησε τραυματίας (24'). Το Λαύριο με πρωταγωνιστή τον Νίξον μείωσε (67-70, 29') και ο 18χρονος Ερμείδης έκανε το 69-70 στο 30'. Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ έκανε νέο σερί (69-77, 32'), αλλά ο Νίξον ανέλαβε ξανά (78-81, 35'), με τον Λαμπ να μειώνει κι άλλο (81-83, 36'). Ο δεύτερος έκανε το 89-89 με 2/2 βολές και στην τελευταία επίθεση της ΑΕΚ, ο Λαρεντζάκης δεν τα κατάφερε (40').

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ΑΕΚ έκανε μικρό σερί (93-95, 43'), ο Σαντ-Ρος εκτέλεσε για τρεις (94-98, 44'), ο Νίξον έχασε 2 βολές, ο Σάκοτα έκανε τάπα στον Μιλόσεβιτς και ο Λαρεντζάκης επισφράγισε το τελικό 94-100 (45') με 2/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ πήρε 21 πόντους από τα 18 λάθη του Ρεθύμνου και σημείωσε 60 στη ρακέτα. Πήρε 15 επιθετικά ριμπάουντ κι έδωσε 19 ασίστ. Επίσης, χρειάστηκε το τρίποντο του Σαντ-Ρος στην παράταση.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χάντερ ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους και πήρε και 6 ριμπάουντ. Ο Σαντ-Ρος που έβαλε το τρίποντο - λύτρωση, ολοκλήρωσε το ματς με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ. Επίσης, ο Σάκοτα είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Λαρεντζάκης είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Τζέιμς 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 τάπες. Ακόμη, ο Μωραΐτης έδωσε λύσεις στο διάστημα που αγωνίστηκε και ο Ξανθόπουλος έδειξε πόσο πολύ έλειψε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Σαντ-Ρος για το 94-98 στην παράταση. Στην συνέχεια ο Νίξον έχασε δύο βολές, ο Μιλόσεβιτς μάζεψε, αλλά του έβαλε... στοπ ο Σάκοτα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το ότι δέχθηκε 94 πόντους και «έχασε» τον Τσαλμπούρη, το Λαύριο την ευκαιρία να φτάσει σε μια νίκη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φόλοου κάρφωμα του Τσαλμπούρη για το 12-14!

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 42-49, 69-70, 89-89 (κ.α.), 94-100 (παρ.).