Πανιώνιος - Περιστέρι 77-75: Ο «Ιστορικός» προσγείωσε τους Περιστεριώτες

Ο Πανιώνιος (7-15) επικράτησε του Περιστερίου Βίκος Cola (14-8) με 77-75, ξέφυγε οριστικά από την επικίνδυνη ζώνη και προσγείωσε τους φιλοξενούμενους που πριν από λίγες μέρες έσπασαν το αήττητο του Παναθηναϊκού στην Basket League.

Οι Νεοσμυρνιώτες επικράτησαν σε ένα κλειστό παιχνίδι των «κυανοκίτρινων», δείχνοντας την απαραίτητη συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία και πετυχαίνοντας την έβδομη εφετινή νίκη τους -πέμπτη εντός έδρας.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο και προηγήθηκε με 9-15 με το καλάθι του Γκρέι, ο οποίος μάλιστα διαμόρφωσε το 11-7 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μουρ ανέβασε τη διαφορά στο +8 (11-19, 10:31) για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη όμως ο Πανιώνιος αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε αρχικά σε 23-23 κι εν συνεχεία προηγήθηκε με 28-25 χάρη στα τρίποντα του Χάρις. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 38-38 κι εν συνεχεία εναλλάσσονταν στο σκορ ως τα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν ο Μπέρι έκανε το 69-62 με 2/2 βολές. Ο Ντόρσεϊ «έγραψε» το 72-64 με έμμεσο τρίποντο στα 2'47" για το φινάλε, το Περιστέρι πίεσε (77-75 στα 6" για το τέλος) όμως ο «Ιστορικός» κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασε στη σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε τα 21 λάθη του Περιστερίου, κάνοντας 10 κλεψίματα αντί 4 των φιλοξενούμενων

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπέρι ηγήθηκε επιθετικά του Πανιωνίου με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 38:08.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΜακΚι είχε 1 πόντο με 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νώντας Παπαντωνίου βοήθησε τον Πανιώνιο με 13 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα σε 29:51.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι τα 21 λάθη, ο Πανιώνιος τα 23 χαμένα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 38-38, 56-58, 77-75.