ΠΑΟΚ – Λαύριο 99-88

Ο ΠΑΟΚ (14-7) επικράτησε του Λαυρίου (6-15) με 99-88 και συνεχίζει με στόχο την τετράδα στην Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου εντυπωσίασε με τις επιθετικές επιδόσεις της στο πρώτο ημίχρονο όπου σκόραρε 59 πόντους ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με +24 στις αρχές της τρίτης περιόδου με το τρίποντο του Κόνιαρη (62-38, 20:10), το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη. Παρεμπιπτόντως, οι άνθρωποι του «Δικεφάλου του Βορρά» εξέφρασαν τον εκνευρισμό τους για τις διαιτητικές αποφάσεις στην Πυλαία, κάνοντας λόγο για διαφορετικά κριτήρια.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό στην επίθεση από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το Λαύριο στην PAOK Sports Arena και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Μιλένκο Τέπιτς σκόραρε για το 17-7 στο 5'15". Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έκανε το 21-11 κι εν συνεχεία ο Τζόντρε Τζέφερσον διαμόρφωσε το 27-17 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Σε αυτό το διάστημα οι «ασπρόμαυροι» σούταραν με 76% στο δίποντο (10/13) και μοίρασαν 8 ασίστ έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Τζέφερσον, ο οποίος μέτρησε 10 πόντους με 2/2 βολές και 4/4 δίποντα. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» συνέχισε στο ίδιο τέμπο και ο Χρυσικόπουλος σκόραρε για το +20 (47-27) στα 3:32 για το τέλος του ημιχρόνου στην Πυλαία.

Μάλιστα ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 59-38, έχοντας 6/11 τρίποντα (54%), κυριαρχώντας κατά κράτος στα ριμπάουντ (17 αντί 7 του Λαυρίου) και σκοράροντας 32 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο! Το τρίποντο του Κόνιαρη εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+24, 62-38 στο 20:10) όμως το Λαύριο βελτίωσε την άμυνά του και μείωσε σε 74-59 στο 29'. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν στη συνέχεια. Ο πάγκος του ΠΑΟΚ χρεώθηκε με τεχνική ποινή κι αποβλήθηκε ο τιμ μάνατζερ των «ασπρόμαυρων», Τέλης Ζουρνατζίδης, δίνοντας την ευκαιρία στον Τζαμάλ Νίξον να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (77-65, 31:29). Ο Τζεφ Γουίτνεϊ μείωσε στους 8 (87-79, 34'50") όμως ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασε στη νίκη με σκορ 99-88.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατέβασαν 36 ριμπάουντ αντί 25 του Λαυρίου, μοίρασαν 23 ασίστ κι «έχτισαν» από νωρίς διαφορά ασφαλείας, διατηρώντας το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέφερσον (18π.) ήταν... αψεγάδιαστος επιθετικά με 6/6 βολές και 6/6 δίποντα ενώ είχε ακόμα 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 3 λάθη σε 22:58. Από κει και πέρα, ο Αντώνης Κόνιαρης πρόσθεσε 15 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ στα 25:38 που έμεινε στο παρκέ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μιλένκο Τέπιτς έμεινε στους 3 πόντους με 1/4 σουτ εντός πεδιάς κι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 32:15.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης βοήθησε τον ΠΑΟΚ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 21:09.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τις επιδόσεις τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Λαύριο την αμυντική λειτουργία του στη δεύτερη περίοδο όπου δέχτηκε 32 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-38, 76-59, 99-88.