Κολοσσός - Πανιώνιος 106-109

Νίκος Καρφής

Ο Πανιώνιος με πρωταγωνιστές τους Μπέρι, Ντόρσεϊ και ΜακΚί έφυγε με ένα διπλό τεράστιας σημασίας (106-109 στην παράταση) από την Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό και έκανε τεράστιο βήμα σωτηρίας. Μόνο με θαύμα θα μείνουν στη Basket League οι Ροδίτες.

Μεγάλο διπλό πήρε ο Πανιώνιος (6-15) μέσα στη Ρόδο, αφού νίκησε στην παράταση με 109-106 τον Κολοσσό (3-18) και έκανε τεράστιο βήμα για την σωτηρία.

Από την άλλη οι Ροδίτες πολύ δύσκολα πλέον θα καταφέρουν να μείνουν στην κατηγορία. Άγγιξαν τη νίκη, αλλά ο ΜακΚί με μεγάλο τρίποντο, έστειλε το ματς στην παράταση.

Για τους νικητές ο Μπέρι είχε 30 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ντόρσεϊ 22 με 10, ενώ στον αντίποδα ο Μπράουνινγκ είχε 23 πόντους.

Το ματς

Στα πρώτα λεπτά το ματς είχε εναλλαγές στο σκορ (4-6, 2'), μέχρι που ο Κολοσσός έτρεξε σερί 14-0 με τους Δημάκο - Μπράουνινγκ, για να πάρουν διαφορά (14-6, 4'). Χάμιλτον και Ντόρσεϊ έδωσαν βοήθειες και ο Μπέρι μείωσε σε 23-21 στο δεκάλεπτο.

Ο Δίπλαρος με 5 πόντους του έβαλε μπροστά τον Πανιώνιο (29-30, 13'), για να πάρει τη... σκυτάλη ο Μπέρι (29-34, 14'). Οι Ροδίτες συνέχιζαν να πιέζουν (38-39, 18'), ο Παπαντωνίου ευστόχησε σε τρίποντο (41-44, 19'), για να... απαντήσει στο τέλος της δεύτερης περιόδου ο Πίνκστον (44-44, 20'). Οι γηπεδούχοι ειχαν 7 λάθη στο πρώτο ημίχρονο αντί 9 των φιλοξενούμενων, ενώ και οι 2 ομάδες είχαν από 6 κλεψίματα. Ο Κολοσσός σούταρε με 7/14 τρίποντα.

O Koλοσσός μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επιμέρους 9-2, έκανε το 53-46 με ένα τρίποντο του Λίγκινς. Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις με τον Τσούπκοβιτς να εκτοξεύει τη διαφορά στους 13 (71-58) στο 29'.

Με καλάθι του Ντόρσεϊ οι κυανέρυθροι μείωσαν σε 78-72 στο 34'. Ο Τσούπκοβιτς επανέφερε τη διαφορά στο +10 (84-74) στο 36', όμως ο ΜακΚί με τρίποντο μείωσε σε 86-81 στο 38”. Ο Μπέρι μείωσε σε 87-86, 46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Χάμιλτον έχασε 2 βολές στη συνέχεια, με τον Πίνκστον να γράφει το 89-86. Ο Μπέρι μείωσε, ο Λι έκανε το 90-88 με 1/2 βολές, όμως στη δεύτερη ο Λίγκινς πήρε το επιθετικό και έκανε το 91-88 με 1/2 βολές. Ο ΜακΚί μίλησε στο τέλος της κανονικής διάρκειας και με τρίποντο με ταμπλό έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Λι έδωσε προβάδισμα στον Κολοσσό, κάνοντας το 101-100 στο 43'. Ο Μπέρι με φοβερό τρίποντο με ταμπλό έκανε το 102-105, 43 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης. Ο Μπράουνινγκ με 2/2 βολές έκανε το 104-105, 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο ΜακΚί έγραψε το 104-107, όμως ο Μπράουνινγκ μείωσε σε 106-107. Ο Μπέρι έκανε το το 106-109, με τον Ντεμπς να αστοχεί σε ελεύθερο τρίποντο που θα έστελνε το ματς σε δεύτερη παράταση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΜακΚί έστειλε το ματς στην παράταση με με μεγάλο τρίποντο και εκεί ο Πανιώνιος ήταν ψύχραιμος στις βολές και ευστόχησε σε σημαντικά σουτ. Επίσης είχε 45 ριμπάουντ αντί 32 του αντιπάλου του.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπέρι με 30 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ντόρσεϊ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο ΜακΚί με το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντεμπς έπαιξε λίγο, όμως θα μπορούσε να στείλει τ ματς σε δεύτερη παράταση, αλλά αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του ΜακΚί που έστειλε το ματς σε παράταση και το χαμένο τρίποντο του Ντεμπς στην παράταση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Χάμιλτον είχε 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, κάνοντας καλό ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο ΜακΚι με τρελό τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός τα 15 λάθη, το 22/33 βολές και την αδυναμία να βάλει μεγάλα σουτ στην παράταση, ενώ ο Πανιώνιος τα 17 λάθη και το 16/26 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-44, 71-61, 91-91, 106-109 (παράταση)