Κολοσσός - Λαύριο 76-80

Το Λαύριο (5-14) έφυγε με το «διπλό» από το Βενετόκλειο, επικρατώντας του Κολοσσού (3-16) με 76-80 και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη. Αποβλήθηκε ο Κουφός.

Το Λαύριο πέτυχε τη δεύτερη εφετινή εκτός έδρας νίκη του απέναντι στον Κολοσσό που δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τον θρίαμβο επί του Άρη. Επίσης ο Στέργιος Κουφός αποβλήθηκε στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Βενετόκλειο, εκεί όπου ο Μπράουνιγκ μείωσε σε 12-13 για τον Κολοσσό κι εν συνεχεία το Λαύριο έκανε σερί 9-0 (12-21, 8'18"), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 17-25 με το καλάθι του Νίξον. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 2/2 βολές ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (20-31) και ο Έι Τζέι Ίνγκλις ανέβασε τη διαφορά στο +13 (32-45, 17'11"). Το ημίχρονο έκλεισε στο 36-47 για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Κολοσσός Ρόδου βελτίωσε την άμυνά του στη συνέχεια, μειώνοντας σε 51-57 με τον Ντιγκς και ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 61-62 στο 32'58"! Οι «θαλασσί» μείωσαν σε 68-70 στα 2'57" για το φινάλε όμως το Λαύριο έκανε σερί 6-0 με τους Λαμπ, Μιλόσεβιτς (68-76, 39'21"). Ο Μπράουνινγκ ευστόχησε σε τρίποντο στα 6" (76-78) όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στη σπουδαία νίκη με 76-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λαμπ ηγήθηκε επιθετικά του Λαυρίου με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κερδισμένα φάουλ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τρε Ντεμπς του Κολοσσού είχε 6 πόντους με 2/8 σουτ εντός πεδιάς και 4 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το Λαύριο άντεξε στην πίεση του Κολοσσού στα τελευταία λεπτά κι έφτασε στη σημαντική νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κακλαμανάκης τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-47, 51-59, 76-80.