Κολοσσός - Ήφαιστος 60-78

Νίκος Καρφής

Ο Ήφαιστος έφυγε με το διπλό (78-60) από την Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό και έκανε ακόμα ένα βήμα για την είσοδο στα playoffs. Πολύ δύσκολα τα πράγματα για τους Ροδίτες μετά τη νέα ήττα.

Ακόμα μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει να μπει στα playoffs για τον Ήφαιστο.

Η ομάδα της Λήμνου επικράτησε με 78-60 επί του Κολοσσού και ανέβηκε στο 9-8 στη Basket League.

Από την οι Ροδίτες δεν μπορούν να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση, καθώς βρίσκονται στο 2-15.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ουίγκινς με 17 πόντους.

Το ματς

O Ήφαιστος μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 7-13 χάρη στον Μανωλόπουλο. Ο Κολοσσός προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 12-15 με τον Πίνκστον στο τέλος του 10υ δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Λήμνου βρήκε λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 11 πόντους (20-31) χάρη στο καλάθι του Σταμάτη στο 16'. Οι φιλοξνεούμενοι έλεγξαν το ματς μέχρ το τέλος του ημιχρονου και κράτησαν τη διαφορά στους 11 (27-38) , με τον Σμιθ. Ο Κολοσσός είχε το τραγικό 0/11 στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

O Kολοσσός μείωσε στους 8 (38-46) με το καλάθι του Λι. H oμάδα του Μανωλόπουλου πάτησε και πάλι γκάζι στη συνέχεια και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (39-54) με τον Σμιθ.

Με τον Χαριτόπουλο ο Ήφαιστος έφυγε με 17 πόντους (41-58), αλλά με ένα σερί 8-0 ο Κολοσσός έκανε το 49-58. Όμως το σκηνικό επαναλήφθηκε, η ομάδα της Λήμνου έκανε το 52-69 με τον Ουίγκινς, 3 λεπτά πριν το τέλος και κάπου εκεί τελείωσε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ήφαιστος είχε 18 ασίστ αντί 11 του Κολοσσού, ενώ οι Ροδίτες είχαν 6/32 τρίποντα και κακά διαστήματα στα τελειώματα των δεκαλέπτων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίγκινς είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος των νικητών.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: ο Δημακος έμεινε άποντος , έχοντας 0/4 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ουίγκινς έκανε το 52-69, 3 λεπτά πριν το τέλος και κλείδωσε το διπλό.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Από 12 είχαν οι Γκότσερ και Έβανς που ήταν καθοριστικοί για τον Ήφαιστο.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Οι νικητές τίποτα, ενώ οι ηττημένοι το 6/32 τρίποντα και την φτωχή δημιουργία (μόλις 11 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 27-37, 41-54, 60-78