Τα δεκάλεπτα που τον πληγώνουν

Η τροφοδοσία αγωνιστικής λογικής στο παιχνίδι της ομάδας ήταν ο πρώτος στόχος του Γιάννη Καστρίτη και ο δεύτερος είναι η εξάλειψη των δεκαλέπτων που «πληγώνουν» τον Άρη.

Παιχνίδι από παντού στη Novibet με κινητό και τάμπλετ.

Τηρουμένων των αναλογιών και των συνθηκών, απέναντι στον Παναθηναϊκό, ο Άρης έκανε ένα εξαιρετικό και δύο προβληματικά δεκάλεπτα. Γιατί η αγωνιστική εικόνα του στο 3ο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ 25-9 προφανώς ξεπέρασε κάθε προσδοκία, αλλά στην τελική ευθεία του αγώνα… θυμήθηκε το βασικό πρόβλημά του. Τα κενά διαστήματα/δεκάλεπτα τα οποία δυσχεραίνουν τη θέση του και σε κάποιες περιπτώσεις, του αφαιρούν τη δυνατότητα εξασφάλισης νικών.

Επί ημερών Γιάννη Καστρίτη, είναι προφανές ότι ο Άρης έχει βελτιωθεί σε πολλά κομμάτια του παιχνιδιού. Είτε λέγεται επιθετικότητα και αποτελεσματική πίεση στην άμυνα, είτε τρόπος λειτουργίας στην επίθεση. Συνεχίζει όμως να πληρώνει αυτά τα κενά για τα οποία ο 36χρονος τεχνικός είπε ότι… «αν όχι εξάλειψη, πρέπει τουλάχιστον να τα περιορίσουμε».

Για παράδειγμα, στην ήττα από τον Χολαργό, οι «κίτρινοι» περιορίστηκαν στους οκτώ πόντους στο 3ο δεκάλεπτο με συνέπεια και την απώλεια μιας μεγάλης διαφοράς. Ακριβώς το ίδιο έγινε και στην εκτός έδρας ήττα από την Κύμη όπου από το +17 και μετά, οι «κίτρινοι» εξαφανίστηκαν από το γήπεδο και με μόλις εννιά πόντους στην τελευταία περίοδο, έχασαν κάθε ελπίδα.

Στον εκτός έδρας αγώνα με το Ρέθυμνο, ο συνολικός (αντίστοιχος) χρόνος ήταν περίπου οκτώ αγωνιστικά λεπτά όπου οι Κρητικοί έκαναν επιμέρους σκορ 23-8 και πάτησε σε διαφορά δεκαπέντε πόντων. Στη συνέχεια, ο Άρης ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση καθώς αποδείχθηκε ανθεκτικός στην… αναρρίχηση.

Στη νίκη επί του Ήφαιστου Λήμνου ήταν και πάλι το 4ο δεκάλεπτο όπου η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κράτησε τη νίκη μέσα από την άμυνά της και όχι από την επιθετική παραγωγικότητά της η οποίας επίσης περιορίστηκε στους εννιά πόντους.

Η επίδοση των έξι πόντων στην τελευταία περίοδο, στον χθεσινό (28/1) αγώνα με τον Παναθηναϊκό, ισοφάρισε τη χειρότερη φετινή για τον Άρη στην Betshop Basketleague καθώς τόσους είχε σημειώσει και στο 3ο δεκάλεπτο στην ήττα από τον Προμηθέα Πατρών.