Περιστέρι Βίκος Cola - Ρέθυμνο 80-64

Το Περιστέρι Βίκος Cola (10-2) επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του κόντρα στο Ρέθυμνο (2-10) από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Κρητικούς, επικρατώντας με 80-64 στο κλειστό της Τζον Κένεντι.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στους φιλοξενούμενους, επιβάλλοντας τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και φτάνοντας στην εύκολη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό ότι το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 50-23 ενώ το μόνο που κατάφεραν οι Κρητικοί στη συνέχεια ήταν να μαζέψουν τη διαφορά.

Ο Γκρέι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 19-8 στο 7'02" ενώ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-11 στο 10'. Οι «κυανοκίτρινοι» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα κι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +27, έχοντας 8/9 βολές (88%), 9/19 δίποντα (47%) και 8/11 τρίποντα (72%), 18 ριμπάουντ, 10 ασίστ και μόλις 3 λάθη σε αυτό το διάστημα! Οι Κρητικοί προσπάθησαν να βρουν λύσεις με το μακρινό σουτ, έκαναν επιμέρους σκορ 9-20 στο τέταρτο δεκάλεπτο και μείωσαν στο τελικό 80-64.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι σούταρε με 72% στο τρίποντο (13/18) και είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ράιαν Χάροου είχε 15 πόντους με 5/13 σουτ εντός πεδιάς, 7 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 28:13.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπρέισι Ντέιβις του Ρεθύμνου είχε 1 πόντους με 0/4 σουτ εντός πεδιάς και 2 ριμπάουντ σε 12:07.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπεν Μπέντιλ είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 24:55.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 27-12 του Περιστερίου στο δεύτερο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο την απόδοση του στο πρώτο ημίχρονο, το Περιστέρι την τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 50-23, 68-44, 80-64.